Final de drum pentru David Popovici și Bianca Costea, la Tokyo!

david popovici tokyo Jocurile Olimpice LIVE TEXT, 13:12 | David Popovici concurează în seriile de la 50 m liber, la Jocurile Olimpice
Iosif Pintilie
Data publicarii: Vineri 30 Iulie 2021, 10:46
Data actualizarii: Vineri 30 Iulie 2021, 13:52

Urmărim și comentăm împreuna evoluția lui David Popovici pe www.sport.ro și facebook.com/sport.ro.

13:40 Și Bianca Costea, de 16 ani, a fost eliminată din calificări la proba de 50 de metri liber. Ea a terminat pe locul 31, având un timp de 25 de secunde și 65 de sutimi.

• LIVE TEXT, 13:12 | David Popovici concurează în seriile de la 50 m liber, la Jocurile Olimpice

13:30 Cu 22 de secunde și 77 de sutimi, David Popovici a ratat calificarea în semifinalele probei de 50 de metri liber. Acesta a terminat pe locul 40 din 73 în calificări.

A fost ultima lui demonstrație de la Tokyo, urmând să revină acasă luni. Popovici va rămâne fără medalie olimpică, însp se va bucura de locul 4 obținut la proba de 200 de metri liber, fiind la doar două sutimi de bronz, având doar 16 ani.

13:20 David Popovici a terminat pe locul 8, adică pe ultimul loc, cursa. Pentru a ajunge în semifinală, Popovici trebuie să spere că va fi în primii 16 timpi din fiecare serie. Iată clasamentul seriei lui:

8. David Popovici (România) - 22.77

9:30 Considerat drept un viitor star al înotului mondial, David Popovici va pleca astazi, de la ora 13:12, în cursa pentru un loc în semifinalele Jocurilor Olimpice, la proba de 50 de metri liber. El va intra în competiție în seria 6, fiind pe culoarul doi.

De asemenea, de la 13:36, în seria 7, culoar 4, va concura si Bianca Costea, la aceiași categorie. Cei mai buni 16 timpi se vor califica în semifinale.