Romania - Japonia 20-37 | CE UMILINTA! Romania a fost invinsa la 17 goluri de Japonia, o tara in care campionatul intern are 9 echipe si e semi-profesionist

Handbal
Data publicarii: Miercuri 11 Decembrie 2019, 09:40
Data actualizarii: Miercuri 11 Decembrie 2019, 12:50

Gazdele s-au distrat in ultima partida de la Campionatul Mondial!

Romania nu obtine niciun succes in Main Round la Campionatul Mondial de handbal din Japonia! Infrangeri pe linie impotriva Rusiei (27-18), Suediei (34-22) si Japoniei (37-20)!

Intr-un meci in care Cristina Neagu nu a jucat niciun minut, tricolorele nu s-au regasit, iar japonezele au marcat din toate pozitiile, de multe ori dand impresia ca e doar o singura echipa pe teren. Pe finalul partidei, selectionerul niponelor a introdus-o in poarta pe veterana lotului, Hira, in varsta de 42 de ani, care a si parat cateva mingi.

Romania termina astfel pe locul 12 la aceasta editie a turneului final si va avea o grupa de foc la turneul preolimpic de anul viitor: Coreea de Nord, locul 4 si locul 5 de la CM 2019.

Succesul Japoniei este doar al doilea impotriva unei natiuni europene, in istoria participarilor la campionatele mondiale (17 participari). Niponele au mai reusit sa bata pe Muntenegru, la un gol, la editia din 2017.

Scor final: 20-37!

Min. 60: Niponele nu se opresc din a ataca nici la acest scor si marcheaza ultimul gol al partidei in ultima secunda!

Min. 59: Golul 20 al Romaniei e inscris in ultimul minut al partidei, prin Polocoser!

Min. 57: Scorul nu mai are nevoie de niciun comentariu: 19-35!

Min. 56: FABULOS! Hida, portarul de 42 de ani al Japoniei intra intre buturi si apara fabulos o aruncare a romancelor!

Min. 55: Punctam pe tabela de la 7 metri prin Aneta Udristoiu!

Min. 54: Sasaki! Cea mai buna jucatoare a niponelor inscria al 8-lea gol in partida!

Min. 53: Patricia Vizitiu patrunde frumos, dar trimite mult peste poarta!

Min. 52: Primim gol si din poarta in poarta! Scor 18-32!

Min. 50: Pivotul Romaniei inscrie al doilea gol consecutiv!

Min. 48: Ostase marcheaza primul ei gol de pe pivot!

Min: 46: Ce umilinta! Japonia face o noua aeriana si pune 14 goluri diferenta pe tabela!

Min. 43: Crina Pintea rateaza de pe semicerc! Portarul nipon Kametani are 11 interventii in aceasta partida!

Min. 41: Denisa Dedu reuseste sa stopeze seria golurilor marcate de nipone.

Min. 40: Mai reusim si noi sa inscriem! Zamfirescu isi trece numele pe lista marcatoarelor!

Min. 38: CE GOL! Japonia reuseste o aeriana de zile mari si duce diferenta la 12 goluri!

Min. 36: Niponele inscriu prin Sunami al 21-lea gol al lor in partida! Tricolorele au doar 10 goluri in 36 de minute!

Min. 34: Udristoiu trimite peste poarta!

Min. 33: Tanabe reueste un nou gol in parta lui Dedu si restabileste diferenta de 10 goluri in favoarea Japoniei!

Min. 32: Tricolorele reusesc primul gol al primei reprize!

Min. 31: A inceput repriza a doua!

Info: In precedentele 17 participari la Campionatul Mondial, niponele au invins o singura nationala europeana, pe Muntenegru, in 2017, scor 29-28.

Min. 30: Pauza la Kumamoto! O repriza rusinoasa facuta de nationala Romaniei!

Min. 29: Sasaki stabileste scorul pauzei: 8-18!

Min. 27: Udristoiu reuseste al doilea gol consecutiv si strange diferenta la 8 goluri, scor 8-16!

Min. 26: Primul gol al Romaniei dupa 6 minute! Udristoiu finalizeaza din extrema dreapta!

Min. 25: Apararea Romaniei nu exista! Japonia are 10 goluri diferenta!

Min. 23: Perianu trimite in bara o aruncare de la 7 metri!

Min. 21: Degringolada totala! Tricolorele pierd minge dupa minge, iar niponele nu rateaza nicio sansa in atac!

Min. 20: Florica primeste eliminare de 2 minute, iar japonezele mai inscriu o data de la 7 metri!

Min. 19: Selectionerul Japoniei cere timeout!

Min. 18: Polocoser comite fortare si iroseste un nou atac!

Min. 16: Cea mai mare diferenta de scor din acest meci: 7 goluri in favoarea Japoniei!

Min. 15: Perianu trimite o pasa dificila catre Iuganu, care calca semicercul!

Min. 13: CE FAZA! Japonia face sah mat apararea Romaniei cu serie de incrucisari superbe!

Min. 12: Sasaki a perforat iar poarta Romaniai, iar Tomas Ryde cere timeout la scorul de 10-5 pentru japoneze.

Min. 11: Perianu inscrie al treilea sau gol din aceasta partida!

Min. 9: Romania reduce din diferenta pe Crina Pintea!

Min. 8: Primim gol din toate pozitiile. Tanabe reuseste un gol din extrema stanga!

Min. 7: Goool Perianu! Romanca patrunde pe culoar si o invinge pe portarita Japoniei!

Min. 7: Ciuca apara o aruncare de la 7 metri!

Min. 6: Gol Sasaki! Japonia paseaza foarte bine si finalizeaza cu usurinta.

Min. 5: Faza succesiva de manual reusita de Japonia: scor 1-4!

Min. 4: Gooool Perianu! Interul stanga al Romaniei trimite un sut perfect de la 10 metri, direct in vinclu!

Min. 3: Avantajul Japoniei creste la 3 goluri!

Min. 2: Sunami marcheaza din nou superb cu o aruncare suprinzatoare de la sold!

Min. 1: Japonia inscrie primul gol al meciului prin Sunami!

Min. 1: A inceput partida!

Romania a piredut primele doua partide cu Rusia (27-18) si Suedia (34-22) si a ratat orice sansa de a merge mai departe sau de a juca in meciurile de clasament.

Daca handbalistele noastre ar fi ocupat locul 4 in Grupa Principala, s-ar fi batut pentru locul 7 in clasamentul final al Mondialului, pozitie ce ne-ar fi putut asigurat o grupa usoara la turneul preolimpic. Pentru ca nu au reusit sa realizeze acest obiectiv, tricolorele vor infrunta 2 natiuni din Europa si doar una din afara ei, grupa de la anul anuntandu-se una de foc, in conditiile in care doar primele doua clasate se califica la Tokyo.

Atat Romania, cat si Japonia, sunt in cautarea primelor puncte in Grupa Principala, meciul fiind unul mai mult de palmares.

In celalalt meci al grupei disputat pana la aceasta ora, Rusia a facut instructie cu Spania, scor 36-26 si a bifat a 8-a victorie din 8 meciuri acest turneu final. Suedia intra astfel in cursa pentru calificare: un succes cu Muntenegru le duce pe suedeze in careul de asi.