RAZBOI pentru calificarea in sferturile Champions League: CSM va intalni Valcea dupa infrangerea cu Metz

CSM Bucuresti Oltchim Ramnicu Valcea Handbal RAZBOI pentru calificarea in sferturile Champions League: CSM va intalni Valcea in Champions League
Data publicarii: Sambata 13 Februarie 2021, 19:46
Data actualizarii: Sambata 13 Februarie 2021, 19:51

CSM Bucuresti a fost invinsa de Metz, 25-22 (16-12), in deplasare, la ultimul sau meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSMB incheie grupa pe locul al treilea si va juca in optimi cu SCM Ramnicu Valcea, care va incheia Grupa B pe locul al saselea, ceea ce inseamna ca Romania va avea o echipa in sferturile de finala ale competitiei.

Meciul a fost foarte echilibrat in prima repriza timp de 23 de minute, cu un plus de initiativa pentru CSM, care a irosit cateva sanse de a se desprinde. La scorul de 11-11 (23), Metz a marcat de patru ori la rand si s-a desprins la 15-11, intrand la pauza cu un avantaj de patru goluri, 16-12.

In partea secunda, Metz a condus de cateva ori la sase goluri, 20-14, 21-15 si 25-19, castigand fara probleme, cu 25-22.

Pentru CSM au marcat Cristina Neagu 8 goluri, Barbara Lazovic 3, Elizabeth Omoregie 3, Crina Pintea 2, Siraba Dembele Pavlovic 2, Carmen Martin Berenguer 4.

Golurile echipei alsaciene au fost inscrise de Marie Helene Sajka 6, Yvette Broch 4, Astrid Ngouan 3, Meline Nocandy 3, Orlane Kanor 2, Camila Micijevic 1, Manon Houette 3, Jurswailly Luciano 1, Debbie Bont 1, Laura Kanor 1.

Au arbitrat austriecele Ana Vranes si Marlis Wenninger, iar delegat EHF a fost germanul Klaus Dieter Convents.

In alt meci, Rostov pe Don a dispus de FTC-Rail Cargo Hungaria cu 26-24.