VIDEO Dinamo și CSM Constanța au pierdut în EHF European League, duelurile directe devin decisive pentru calificare!

Dinamo Ali Zein Andrii Akimenko CSM Constanta EHF European League Handbal
Data publicarii: Miercuri 14 Februarie 2024, 08:16
Data actualizarii: Miercuri 14 Februarie 2024, 09:29

Cele mai bune echipe din handbalul masculin românesc sunt adversare în grupele principale ale competiției.

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă de echipa Sporting Lisabona, cu scorul de 35-33 (17-18), marţi seara, în capitala Portugaliei, într-un meci din Grupa a IV-a principală a competiţiei masculine de handbal EHF European League.

Sporting Lisabona - Dinamo 35-33

Dinamo a condus ostilităţile în cea mai mare parte a timpului, dar a cedat în ultimul sfert de oră şi nu a mai putut reveni.

Campioana României a avut avans de două goluri în prima parte, 15-13 şi 16-14, iar la pauză diferenţa a fost de un singur gol în favoarea echipei antrenate de Xavi Pascual, 18-17.

În partea secundă, Dinamo a condus şi la trei goluri, 20-17, 21-18, dar cu un sfert de oră înainte de final a avut câteva momente mai slabe, scrie Agerpres, şi scorul de la 28-26 a devenit 28-29, după care lusitanii au rămas la cârma jocului.

Andrii Akimenko a marcat 6 goluri pentru ”dulăii” lui Xavi Pascual

Pentru Dinamo au înscris Andrii Akimenko (foto) 6 goluri, Stanislav Kasparek 5, Ali Zein 5, Călin Dedu 4, Luka Cindric 4, Lazar Kukic 3, Miklos Rosta 2, Nicuşor Negru 2, Dan Racoţea 1, Ante Kuduz 1.

Golurile lusitanilor au fost reuşite de Orri Freyr Thirkelsson 9, Martim Costa 8, Edney Silva Oliveira 5, Francisco Costa 4, Natan Antonio Suarez Diaz 3, Mamadou Gassama Cissokho 3, Jan Gurri Aregay 1, Salvador Salvador 1, Joao Gomes 1.

Meciul a fost arbitrat de danezii Jesper Kirkholm Madsen şi Henrik Mortensen, iar delegat EHF a fost slovacul Vladimir Rancik.

CSM Constanța - Fuchse Berlin 29-32, urmează săptămâna viitoare derby-ul românesc cu Dinamo

Tot marţi seara, CSM Constanţa a fost învinsă pe teren propriu de deţinătoarea trofeului, Fuchse Berlin, cu 32-29, în alt meci din Grupa a IV-a.

Fuchse Berlin conduce cu 6 puncte, urmată de Sporting, cu 4 puncte, CSM Constanţa, 2 puncte, Dinamo, 0 puncte.

Pe 20 februarie va avea loc meciul Dinamo - CSM Constanţa.