VIDEO EXCLUSIV CS Minaur Baia Mare - CSM Constanța, finala din Cupa României! Partida este duminică, de la 17:30, pe PRO ARENA și VOYO

Cupa Romaniei la handbal CS Minaur Baia Mare CSM Bucuresti CSM Constanta CSU Suceava Handbal
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2023, 19:45
Data actualizarii: Sambata 13 Mai 2023, 19:47

semifinalele Cupei României la handbal masculin au fost pe PRO ARENA și VOYO.

CSM Constanța și CS Minaur Baia Mare s-au calificat în finala mare din Cupa României la handbal masculin, în urma a două partide disputate până la ultima fază.

Cele două formații vor juca cu trofeul pe masă duminică (14 mai), de la 17:30, în timp ce CSU Suceava și CSM București se vor duela în finala mică, de la 15:00. Ambele partide sunt PRO ARENA și VOYO

CSM București - CS Minaur Baia Mare 21 - 22

CSM București - CS Minaur Baia Mare: primele 5 minute din prima repriză

CSU Suceava - CSM Constanța 39-42

CSM Constanța a avut nevoie de patru reprize de prelungire pentru a obține calificarea în finala Cupei României. După timpul regulamentar, cele două formații se aflau  la egalitate, lucru care s-a întâmplat și după primele două reprize de prelungire. Constănțenii s-au desprins decisiv în a patra repriză de prelungiri, obținând victoria la trei goluri diferență.

După primele două reprize de prelungiri, cele două formații se află în continuare la egalitate, scor 34-34. Urmează alte două reprize de prelungiri, a câte cinci minute fiecare.

CSU Suceava reușește egalarea în ultima secundă a meciului, în urma unei lovituri de la 9 m executată peste zid. Prima finalistă din Cupa României se decide la prelungiri.

Min. 31 Începe a doua repriză.

Min. 30 Se încheie prima repriză, CSM Constanța o conduce pe CSU Suceava cu 17-15 în semifinala 1 a Cupei României.

Min. 29 Sucevenii egalează, 15-15.

Min. 24 CSM Constanța revine, conduce acum cu 12-11, dar ratează incredibil o lovitură de la 7 metri, mingea ajunge mult peste poartă!

Min. 18 Suceava preia conducerea, 11-10!

Min. 16 CSU Suceava egalează, 9-9! Sucevenii se bazează pe al doilea golgheter al campionatului, Răzvan Gavriloaia, revenit ”acasă” după cinci sezoane petrecute la Dinamo.

Min. 15 Suceava se apropie la un singur gol, 7-8! Constanța cere time-out.

Min. 10 6-2 pentru CSM! Primul time-out al partidei, cerut de suceveni.

Min. 6 Constănțenii se distanțează, 4-1!

Min. 4 A CSM Constanța revine și marchează două goluri, fiind acum în avantaj, 2-1.

Min. 1 A început prima semifinală din Cupa României, CSU Suceava - CSM Constanța! Sucevenii înscriu primul gol al meciului.

Știrea inițială

Careul de ași al Cupei nu o cuprinde de data aceasta pe campioana invincibilă din Liga Zimbrilor, Dinamo (26 de victorii din tot atâtea etape), eliminată luna trecută de CSM Constanța, scor 34-32.

Finalele sunt duminică, tot pe PRO ARENA și VOYO

Favoritele la marea finală sunt CSM Constanța și CS Minaur Baia Mare, echipele care au terminat campionatul pe locurile 3 și, respectiv, 2.

Cele două finale vor fi transmise duminică, tot de PRO ARENA și VOYO, de la aceleași ore, 15:00 și 17:30.c