FOTO ȘI VIDEO CSM București - Odense 40-31 (21-11), în Liga Campionilor la handbal feminin. "Tigroaicele", aproape de sferturile de finală. Neagu a marcat 10 goluri

CSM Bucuresti - Odense CSM Bucuresti Liga Campionilor Handbal
Data publicarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 20:33
Data actualizarii: Sambata 14 Ianuarie 2023, 21:04

Principalele marcatoare pentru CSM au fost Neagu 10 goluri, Pintea 6, Omoregie 6, iar de la Odense s-a remarcat Aardahl, cu 8 reuşite.

CSM București - Odense 40-31 (21-11)

În urma rezultatului, CSM Bucureşti continuă să fie lider în grupa A, cu nouă victorii, o remiză şi o înfrângere, pentru un total de 19 puncte. În etapa a XI-a s-au mai jucat partidele dintre Banik Most - Brest 30-46, FTC Budapesta - Krim Ljubljana 37-26 şi Vipers - SG BBM Bietigheim 34-32.Următorul meci pentru CSM Bucureşti va fi în 22 ianuarie, în deplasare, cu SG BBM Bitigheim.

Final de meci în Sala Polivalentă.

Min.55 CSM București - Odense 37-28 Marina Sudakova înscrie de două ori consecutiv de pe extrema dreaptă. Jocul CSM-ului funcționează perfect. Spre deosebire de alte partide, extremele au fost mobile și au adus un mare plus în mecanismul ofensiv al "tigroaicelor".

Min.48 CSM București - Odense 33-24 Neagu aruncă în bară de la 7 m, mingea îi revine, dar nimerește transversala.

Min.38 CSM București - Odense 28-17 Neagu și Dembele marchează pentru CSM, antrenorul lui Odense solicită time out.

Min.36 CSM București - Odense 26-16 Lois Abbingh înscrie pentru Odense.

A început repriza a doua!

Min.30 CSM București - Odense 21-11 PAUZĂ în Sala Polivalentă din București.

Min.28 CSM București - Odense 21-10 Elizabeth Omoregie face harcea-parcea defensiva lui Odense.

Min.22 CSM București - Odense 16-9 Dembele fructifică un contraatac  fulger.

Min.18 CSM București - Odense 14-8 Van Wetering marchează pentru Odense.

Min.15 CSM București - Odense 12-6 Elizabeth Omoregie înscrie din propria jumătate de teren.

Min.14 CSM București - Odense 11-6 Aune Larsen marchează din nou pentru gazde, care se desprind.

Min.11 CSM București - Odense 9-6 Cristina Neagu are procentaj sută la sută după 10 minute scurse din prima repriză: 4 goluri din patru aruncări.

Min.9 CSM București - Odense 9-5  Davidsen apără senzațional și închide poarta, Aune duce scorul la 9-5. Antrenorul lui Odense cere time out.

Min.7 CSM București - Odense 7-4 Crina Pintea înscrie de pe pivot.

Min.5 CSM București - Odense 4-4 Cristina Neagu înscrie cu o aruncare devastatoare. Sala Polivalentă e înțesată de spectatori care creează o acustică infernală.

A început meciul din Sala Polivalentă!

Știrea inițială

Tigroaicele și-au consolidat prima poziție în grupă, adunând 17 puncte, cu 3 mai multe față de campioana Europei, Vipers Kristiansand.

Dacă înving azi, Cristina Neagu și colegele ei ar mai avea nevoie de un singur punct în ultimele trei meciuri din grupă pentru a accede direct în sferturi. Danezele sunt obligate să câștige pentru a mai spera la o prezență pe unul din primele două locuri din grupă.

Meciul din Sala Polivalentă de sâmbătă reprezintă doar a doua întâlnire dintre cele două echipe, după ce, în turul Ligii Campionilor, fetele antrenate de Adrian Vasile și Iulia Curea au reușit să treacă, pe terenul celor de la Odense, cu scorul de 31-27.

Adi Vasile, declarații despre Odense

“Așteptăm cu nerăbdare să întâlnim, sâmbătă, un adversar bun precum este Odense. Cred că va fi un joc foarte interesant datorită calității care se regăsește la ambele echipe. Jucăm acasă și suntem foarte încântați să simțim din nou sprijinul fanilor noștri!”, a declarat antrenorul Adi Vasile.

”Cred că ne vom confrunta sâmbătă cu un adversar foarte dur! Odense este o echipă foarte bună, iar rezultatele lor stau ca dovadă la acest lucru. Așteptăm cu nerăbdare să jucăm acestă partidă acasă, în fața fanilor noștri minunați!”, a spus Marie Davidsen, portarul formației CSM București.

Partida va fi arbitrată de Aleksandar Pandzic și Ivan Mosorinski din Serbia, delegat EHF fiind Janko Pozeznik.