VIDEO La primul concurs la senioare, Sabrina Maneca Voinea a câștigat două medalii de aur la Cupa Mondială de la Doha

Sabrina Maneca Voinea Cupa Mondiala de la Doha finala barna gimnastica sol Gimnastica
Data publicarii: Sambata 04 Martie 2023, 20:32
Data actualizarii: Sambata 04 Martie 2023, 20:40

Sabrina Maneca Voinea a reușit o performanță remarcabilă la participarea la primul concurs de senioare.

Gimnasta a obţinut, sâmbătă, medalia de aur şi în finală la sol, iar Andrei Muntean s-a clasat pe locul cinci la paralele, la Cupa Mondială de la Doha.

În finală la sol, Sabina Maneca Voinea a fost notată cu 13.600, iar pe podium au mai urcat Chiaki Hatakeda (Japonia, 12.900) şi Breanna Scott (Australia, 12.800).

Tot sâmbătă, tânăra de 15 ani a fost notată cu 13.766 la bârnă, pentru medalia de aur, iar vineri, în prima zi a finalelor pe aparate s-a clasat pe locul cinci la sărituri (13.016).

Cupa Mondială de la Doha reprezintă debutul la senioare pentru Sabrina Maneca Voinea, fiica Cameliei Voinea, campioană mondială și europeană, vicecampionă olimpică, cea care îi este și antrenoare, alături de Cristian Moldovan. Competiția se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti.