Jessica Gadirova CM de gimanstica Liverpool Sporturi
Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 09:56
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 10:08

CM de gimanstică a avut loc la Liverpool.

Britanica Jessica Gadirova, dublă campioană europeană, a cucerit medalia de aur la sol, duminică, în cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică de la Liverpool (Anglia).

Gadirova şi-a trecut cu această ocazie în palmares primul titlu mondial, după ce s-a impus în finală cu 14,200 puncte, în faţa americancei Jordan Chiles (13,833 puncte).

Treapta a treia a podiumului a fost ocupată de brazilianca Rebecca Andrade şi de americanca Jade Carey, campioana olimpică de la Tokyo, ambele cu câte 13,733 puncte.

Concursul masculin de la paralele a fost câştigat de chinezul Zou Jingyuan, campion olimpic în această probă anul trecut, în Japonia.

Zou, medaliat cu aur şi în concursul pe echipe din cadrul Mondialelor de la Liverpool, desfăşurat miercuri, a obţinut un scor excepţional de 16,166 puncte, devansându-l încă o dată pe germanul Lukas Dauser (15.500 puncte), aşa cum a făcut-o şi anul trecut la Olimpiada niponă.

Medalia de bronz a revenit filipinezului Carlos Yulo, cu 15,366 puncte.

Chinezul Zou Jingyuan cucerise anterior două titluri mondiale la paralele, în 2017 şi 2018.

La bară fixă, titlul mondial a fost câştigat de americanul Brody Malone, cu 14,800 puncte. Japonezul Daiki Hashimoto, campionul olimpic de la Tokyo, a trebuit să se mulţumească cu medalia de argint (14,700 puncte), în timp ce bronzul a intrat în posesia brazilianului Arthur Mariano (14,466 puncte). Agerpres