Fotbalul RESPIRA pentru George Floyd! Gest emotionant in Bundesliga: a inscris si i-a dedicat golul barbatului ucis de politia din Minneapolis | VIDEO

Marcus Thuram George Floyd Germania Fotbalul RESPIRA pentru George Floyd! Gest emotionant in Bundesliga: a inscris si i-a dedicat golul barbatului ucis de politia din Minneapolis
Data publicarii: Duminica 31 Mai 2020, 18:19
Data actualizarii: Duminica 31 Mai 2020, 18:29

Un moment emotionant a avut loc in partida dintre Monchengladbach si Union Berlin.

Marcus Thuram a marcat in minutul 41 si i-a dedicat reusita lui George Floyd, barbatul ucis de politia din Minneapolis.

Cazul lui Floyd a facut inconjurul lumii, iar in Statele Unite ale Americii au avut loc mai multe proteste violente dupa gestul care a starnit furie in randul tuturor.

Thuram a reusit dubla in minutul 59 si Monchengladbach s-a impus cu 4-1. Pentru echipa gazda au mai marcat Neuhaus si Plea, iar pentru Union Berling a inscris Andersson.

Si mijlocașul american al lui Schalke, Weston McKennie, a purtat la meciul cu Werder Bremen, scor 0-1, o banderola cu mesajul „Dreptate pentru George”.