Bordeaux a castigat Supercupa Frantei! Bordeaux 2-0 Guingamp - VEZI REZUMAT!

Data publicarii: Sambata 25 Iulie 2009, 21:47
Data actualizarii: Sambata 25 Iulie 2009, 23:55

Campioana Frantei, Bordeaux, a inceput perfect noul sezon - a castigat Supercupa Frantei pentru a doua oara la rand. Trofeul din 2009 a fost insa special pentru oamenii lui Laurent Blanc - a fost castigat departe de casa, in Canada, la Montreal.

Aproape 35 de mii de canadieni au vrut sa vada pe viu Supercupa Frantei, Bordeaux -Guincamp, care s-a jucat pentru prima data in istorie in afara Frantei. La Montreal, pe un gazon sintetic neobisnuit pentru europeni, campioana Frantei, Bordeaux, a avut nevoie de 38 de minute ca sa ii dea gol echipei de Liga a doua, Guincamp. Argentinianul dorit de Arsenal, Cavenaghi, a inscris pentru echipa lui Laurent Blanc.

Superstarul Gourcouff putea sa rezolve meciul pentru Bordeaux inainte de pauza - a scapat singur, dar a vrut sa rupa poarta din cativa metri si a tras peste. In repriza a doua, Wendel a fost si el aproape de gol, dar a fost blocat in ultimul moment. In minutul 80, marocanul Chamak a bagat-o in poarta, dar golul sau a fost anulat pentru offside.S-a terminat 2-0 si Bordeaux a castigat a 3-a Supercupa a Frantei din istoria clubului.