VIDEO Să-l oprească cineva pe Cristiano Ronaldo! Două șuturi, alte două goluri contra lui Luxemburg

Cristiano Ronaldo Campionatul European 2024 Luxemburg Portugalia Fotbal extern Cristiano Ronaldo
Data publicarii: Duminica 26 Martie 2023, 22:49
Data actualizarii: Duminica 26 Martie 2023, 23:21

Cristiano Ronaldo a realizat o primă repriză perfectă contra lui Luxemburg, 4-0. A marcat două goluri și a ajuns la 122 de reușite pentru naționala Portugaliei și la 832 de goluri în întreaga carieră.

Meciul cu Liechtenstein, 4-0, din preliminariile Campionatului European, a avut o însemnătate aparte pentru Cristiano Ronaldo (38 ani). A devenit cel mai selecționat fotbalist din istorie, cu 197 de prezențe, și și-a încoronat recordul cu o dublă. Un gol de la „11 metri” și o lovitură liberă fructificată perfect l-au dus la 120 de reușite pentru naționala Portugaliei.

Numai că Cristiano Ronaldo nu s-a oprit aici. Meciul următor, contra lui Luxemburg, în minutul 31 al partidei, deținătorul a 5 Baloane de Aur realizase deja dublă, la primele două șuturi trimise pe poarta lui Anthony Moris (32 ani), portarul lui Union.

Cristiano Ronaldo a vorbit despre a doua perioadă la Manchester United

În cadrul conferinței de presă premergătoare meciului cu Liechtenstein, Cristiano Ronaldo a vorbit și despre al doilea mandat la Manchester United. Deținătorul a 5 Baloane de Aur a mărturisit că perioada dificilă de pe Old Trafford l-a făcut să realizeze care-i sunt persoanele apropiate.

„Manchester United? Când suntem în vârful muntelui, de multe ori nu vedem ce e sub noi. Am trecut printr-o fază proastă a carierei mele, nu am nicio problemă să recunosc asta. Dar viața merge înainte. Am înțeles mai bine cine sunt prietenii buni în momentele dificile”, a spus Cristiano Ronaldo, citat de jurnalistul sportiv, Fabrizio Romano, pe rețelele social media.