VIDEO "Interziceți acest campionat". Execuția total neașteptată din MLS, în minutul 97, care a decis soarta unui meci

Kellyn Acosta CF Montreal chicago fire MLS Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 17 Martie 2024, 17:08
Data actualizarii: Duminica 17 Martie 2024, 17:25

Chicago Fire și CF Montreal au fost adversare în etapa a patra din MLS.

Gazdele s-au impus la limită, scor 4-3, la finalul unei partide marcată de o execuție bizară a lui Kellyn Acosta, care s-a transformat în golul victoriei.

La pauză, oaspeții aveau avantaj, 2-1, după dubla lui Coccaro și reușita lui Haile-Selassie. CF Montreal și-a mărit avantajul după ce Yankov a marcat în minutul 70, apoi a urmat revenirea spectaculoasă a gazdelor.

Execuția care a decis soarta meciului

Gutierrez a înscris în minutul 84, Cuyperas a restabilit egalitatea în minutul 95, iar Chicago Fire a obținut victoria după ce Kellyn Acosta a bifat cel mai bizar gol al sezonului.

Jucătorul a primit o pasă de la propriul portar, în propria jumătate. Mijlocașul de 28 de ani a vrut să centreze în careul advers însă, din cauza vântului, mingea a căpătat o traiectorie incredibilă și l-a depășit pe portarul Sirois, care se afla în zona punctului cu var.

După primele 4 etape din MLS, Chicago Fire ocupă locul nouă, cu 4 puncte, în timp ce CF Montreal se clasează pe poziția a treia, cu 7 puncte. Lider este Inter Miami, cu 10 puncte, dar un meci în plus disputat.

Pe rețelele de socializare au apărut mai multe reacții după reușita lui Acosta: "Interziceți acest campionat", "Nu cred că mingea trebuia să se miște așa", "Cea mai bună execuție, cu avantajul vremii de acasă".