VIDEO Alexandru Mățan, erou pentru Columbus Crew în Champions League! Campionul din MLS ignorat de selecționer, omul meciului

Alexandru matan Columbus Crew Stranieri
Data publicarii: Joi 07 Martie 2024, 08:48
Data actualizarii: Joi 07 Martie 2024, 08:48

Alexandru Mățan (24 de ani) și-a adus prima contribuție importantă în noul sezon din SUA, la Columbus Crew.

Joi dimineață, Columbus Crew a învins Houston Dynamo, în deplasare, scor 1-0, în manșa tur din optimilede finală ale CONCACAF Champions Cup, echivalentul Ligii Campionilor pentru America de Nord și America Centrală.

Alexandru Mățan, erou pentru Columbus Crew în Champions League

Mățan a fost introdus pe teren în minutul 78 și a avut o contribuție deosebit de importantă la unica reușită a meciului. La ultima fază, în minutul 90+6, românul a primit o minge la marginea careului și a șutat spre colțul lung. Mingea a fost deviată în propria poartă de Adalberto Carrasquilla.

Nu este clar dacă Mățan a fost creditat cu golul sau dacă arbitrul a trecut în raportul oficial un autogol, însă cert este că românul a fost declarat omul meciului. Pagina oficială a CONCACAF Champions Cup l-a numit "erou" pe fostul jucător al lui Gică Hagi, în timp ce Columbus Crew l-a descris drept "omul momentului".

Columbus Crew, care este campioana en-titre din SUA, va juca returul cu Houston Dynamo pe teren propriu, miercuri dimineață, 13 martie, de la ora 1:00.

Jucător esențial în sezonul trecut, Alexandru Mățan a jucat destul de puțin în startul acestui sezon. Românul a fost folosit 15, respectiv 45 de minute în primele două partide ale sezonului din MLS, iar la partida cu Houston Dynamo a intrat în minutul 78.

Mățan nu a fost trecut de selecționerul Edi Iordănescu nici măcar pe lista preliminară a stranierilor convocați pentru meciurile amicale ale naționalei României cu Irlanda de Nord și Columbia, din această lună.