FOTO ȘI VIDEO Gafă de proporții: Belgia a greșit imnul înainte de meci! Lukaku a intervenit

Belgia Azerbaidjan Romelu Lukaku Fotbal extern Romelu Lukaku, în meciul Belgia - Azerbaidjan 5-0 / Foto: Getty Images
Data publicarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 23:35
Data actualizarii: Duminica 19 Noiembrie 2023, 23:35

Belgia a spulberat Azerbaidjan, scor 5-0, în ultimul său meci din preliminariile EURO 2024, iar naționala condusă de Domenico Tedesco a câștigat grupa de calificare.

Romelu Lukaku a marcat primele patru goluri ale meciului, în minutele 17, 26, 30 și 37. Scorul final a fost stabilit de Leandro Trossard, în minutul 90.

Belgia a pus imnul Suediei în loc de cel al Azerbaidjanului

Înaintea meciului disputat la Bruxelles, organizatorii au comis o gafă. În momentul în care trebuia intonat imnul Azerbaidjanului, la stația de amplificare s-a auzit imnul Suediei, precedenta adversară a Belgiei din preliminariile EURO 2024.

• Romelu Lukaku, în meciul Belgia - Azerbaidjan 5-0 / Foto: Getty Images

Jucătorii Azerbaidjanului și persoanele din staff-ul tehnic au părut confuze, însă au așteptat ca imnul Suediei să se încheie. A urmat imnul Belgiei, iar când arbitrul se pregătea să dea start meciului a intervenit căpitanul oaspeților, Emin Mahmudov, care i-a spus omologului Romelu Lukaku despre eroarea de la stația de amplificare.

Lukaku a mers să discute cu oficialii de la marginea terenului, iar după câteva zeci de secunde de pauză organizatorii au găsit imnul corect, astfel că jucătorii oaspeților au putut cânta alături de fanii care au făcut deplasarea.

Belgia e la EURO 2024. Lukaku, golgheterul preliminariilor

Belgia a câștigat grupa F de calificare, cu 20 de puncte, la două lungimi în fața Austriei, și ea calificată matematic. Naționala condusă de germanul Domenico Tedesco se va afla în prima urnă valorică la tragerea la sorți programată pe 2 decembrie, la Hamburg.

După cele patru goluri marcate în meciul cu Azerbaidjan, Romelu Lukaku a devenit lider autoritar în clasamentul golgheterilor din preliminariile EURO 2024, cu 14 reușite. Atacantul Belgiei este urmat de portughezul Cristiano Ronaldo (10) și francezul Kylian Mbappe (9).