VIDEO Dezastrul din tur continuă pentru Upamecano! Le-a comis pe toate: cartonaș roșu, cartonaș galben și penalty!

Dayot Upamecano Bayern Munchen Manchester City uefa champions league Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 19 Aprilie 2023, 23:00
Data actualizarii: Miercuri 19 Aprilie 2023, 23:32

Dayot Upamecano își continuă seria erorilor din tur și în partida din Germania.

UPDATE: A greșit și la golul lui Haaland. S-a dezechilibrat și l-a lăsat pe norvegian singur cu Sommer.

Bayern Munchen a primit vizita lui Manchester City în returul din sferturile UEFA Champions League. În partida din tur, elevii lui Pep Guardiola (52 ani) s-au impus cu un categoric 3-0, grație golurilor înscrise de Rodri (26 ani), Bernardo Silva (28 ani) și Erling Haaland (22 ani), în minutele 27, 70 și 76.

Dacă la primul gol, închizătorul spaniol a avut o execuție formidabilă din afara careului, la celelalte două reușite „cetățenii” au fost ajutați de Dayot Upamecano (24 ani). Fundașul central a comis două greșeli majore care i-au permis lui Manchester City să ia un avantaj considerabil.

45 de minute pline pentru Upamecano: cartonaș roșu, cartonaș galben și penalty comis

Upamecano și-a continua ezitările și la jocul din retur. În minutul 18 l-a faultat pe Erling Haaland din postura de ultim apărător, iar Clement Turpin (40 ani) i-a arătat direct cartonașul roșu. Norocul stoperului francez a fost că vârful norvegian era în poziție de offside când a scăpat spre poarta lui Bayern, așa că eliminarea s-a anulat.

În minutul 35, Upamecano avea să nu mai fie salvat de VAR. A deviat cu mâna șutul expediat de Ilkay Gundogan (32 ani). Numai că, de data aceasta, de la „11 metri”, Erling Haaland a șutat peste poartă lui Yann Sommer (34 ani).