FOTO ȘI VIDEO Anunțul făcut de conducerea clubului Fenerbahce după bătaia generală de la finalul meciului cu Trabzonspor

Fenerbahce bataie Trabzonspor Fotbal extern
Data publicarii: Luni 18 Martie 2024, 14:23
Data actualizarii: Luni 18 Martie 2024, 14:43

Au avut loc scene regretabile în Turcia, după victoria obținută de Fenerbahce în fața celor de la Trabzonspor, scor 3-2, în etapa cu numărul 30 din Super Lig.

Fred a reușit dubla în prima repriză (minutele 13 și 45+3), dar gazdele au restabilit egalitatea în actul secund, prin Bardhi (minutul 63) și Trezeguet (minutul 78). Batshuayi a înscris golul decisiv în minutul 87,

lucru ce a stârnit o adevărată furie în fanii celor de la Fenerbahce. Aceștia au început să arunce cu obiecte din tribune și nu a mai durat mult până când ultrașii lui Trabzonspor au pătruns pe gazon și au pornit o răfuială cu forțele de ordine.

Reacția președintelui lui Fenerbahce, după scandalul din meciul cu Trabzonspor

Evenimentele au degenerat și au fost atacați și o parte dintre jucătorii lui Fenerbahce, care, cu greu, au reușit să se retragă la vestiare.

La scurt timp după evenimentele petrecute pe teren, președintele clubului Fenerbahce, Burak Kizilhan, a vorbit despre scenele regretabile și a avut un mesaj pentru fanii echipei sale.

Acesta a dezvăluit că a fost demarată o anchetă a poliției în legătură cu incidentele produse de fanii echipei adverse și a anunțat că se află în permanentă comunicare cu oficialii clubului Trabzonspor.

”Am avut parte de o seară foarte tensionată. Nu vreau să vorbesc foarte mult și să sporesc tensiunile. A fost o seară foarte dură. Am văzut cu toții ce s-a întâmplat. Încă de la începutul evenimentelor, autoritățile au fost alături de noi.

Președintele nostru, ministrul de interne, ministrul sportului, guvernatorul provinciei noastre, șeful poliției, dar și conducerea celor de la Trabzonspor au fost întotdeauna alături de noi.

Aș dori să îi mulțumesc fiecăruia în parte pentru acest lucru. Înțeleg furia fanilor noștri și furia comunității noastre, dar trebuie să rămânem calmi. Este un incident care acum a devenit un subiect de anchetă.

Am fost informați că au fost demarate investigațiile cu privire la ceea ce s-a întâmplat. În calitate de oficial al clubului Fenerbahce, aș vrea să spun că vom face clarificările necesare în cursul acestei săptămâni atunci când va fi necesar.

Aș vrea să mă adresez și suporterilor noștri. Echipa noastră se află în siguranță în avion. Vom decola în siguranță spre Istanbul”, a spus Burak Kizilhan, președintele celor de la Fenerbahce, potrivit fanatik.com.tr.

Este al doilea scandal de proporții din fotbalul turc în acest sezon

Campionatul Turciei nu este străin de astfel de incidente neplăcute. În urmă cu doar câteva luni, la finalul unei partide dintre Ankaragucu și Rizespor, încheiată cu scorul de 1-1, arbitrul a fost luat la bătaie de către președintele gazdelor.

Faruk Koca, oficialul gazdelor, l-a lovit cu pumnul în figură pe centralul Halil Umut Meler.

Koca a fost urmat ulterior și de alți oficiali ai clubului, dar și de unii dintre jucători. Oficialul celor de la Ankaragucu a fost reținut timp de 15 zile și s-a ales cu o suspendare pe viață. De altfel, autoritățile au cerut și închisoare pentru fostul președinte al celor de la Ankaragucu.