Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 02 Septembrie 2021, 20:00
Data actualizarii: Joi 02 Septembrie 2021, 20:07

Franța și Bosnia s-au întâlnit în preliminariile Campionatului Mondial din 2022, 1-1.

Campioana Mondială a surprins cu remiza din meciul cu Bosnia și Herțegovina. Dezeko a făcut surpriza și a deschis scorul, însă Griezmann a reușit să egaleze înainte de pauză, după ce golul său a fost validat cu ajutorul VAR. Franța rămâne lider al grupei D, cu 8 puncte obținute în primele 4 meciuri.

Starul francezilor și al lui PSG, Kylian Mbappe, nu a reușit să se facă remarcat în meci, iar în minutul 90 a fost schimbat de Deschamps, după ce a acuzat dureri în zona gambei în urma unei lovituri încasate.

• Alertă pentru PSG! Mbappe a părăsit cantonamentul naționalei Franței după meciul cu Bosnia

Starea lui Mbappe a stârnit îngrijorare în rândul oficialilor Franței, dar și pentru cei ai lui PSG. L'Equipe scrie că jucătorul a fost supus unui RMN, care însă nu a dezvăluit o anumită leziune. Cu toate astea, staff-ul francezilor a decis să îl lase pe Mbappe să părăsească naționala și să revină la echipa de club, absentând astfel de la meciurile cu Ucraina și Finlanda.

„Mbappe va juca la Real!”

Superstarul lui PSG a fost în centrul atenției în ultimele zile de mercato, după ce Real Madrid a încercat cu insistență să obțină semnătura sa. Mai mult, jucătorul le-a spus șefilor de pe Parc des Princes că vrea să plece și a refuzat în repetate rânduri propunerile de prelungire pe care le-a primit.

Kylian Mbappe va mai rămâne însă un sezon la PSG, până când îi expiră contractul și poate semna din postura de jucător liber de contract cu Real Madrid. Deși nu și-a văzut visul cu ochii în acest an, Benzema este sigur că coechipierul său de la națională va ajunge într-un final la clubul în tricoul căruia visează să joace.

„Nu am avut nevoie de un motiv să ne apropiem. Ne cunoșteam puțin înainte. Ne înțelegem foarte bine, atât în teren cât și în afara acestuia.

Restul, sunt alegeri sportive. Desigur, aș vrea să fie astăzi cu mine la Madrid, dar trebuie să-ți respecți clubul. Este un jucător care, într-o zi sau alta, va juca pentru Real Madrid. O voi spune din nou, dar este cel mai bun club din lume. După aceea, există o preisune foarte mare”, a declarat Benzema la finalul meciului cu Bosnia.