VIDEO A fost eliminat pentru o bucurie aparte, apoi a urmat dezastrul pentru echipa sa, în ultimele două minute de prelungiri

Irak cupa asiei Iordania Fotbal extern
Data publicarii: Luni 29 Ianuarie 2024, 16:56
Data actualizarii: Luni 29 Ianuarie 2024, 16:56

Irak și Iordania s-au confruntat în optimile de finală din Cupa Asiei.

Iordania a obținut o calificare neașteptată în faza sferturilor de finală, impunându-se cu scorul de 3-2.

Meci plin de evenimente la Cupa Asiei

Scorul a fost deschis de Iordania, în minutele de prelungiri din prima repriză, după reușita lui Al Naimat.

Natiq a restabilit egalitatea în minutul 68, iar Hussein a adus-o pe Irak în avantaj, în minutul 76. Imediat după ce a marcat, jucătorul s-a bucurat într-un mod aparte, prefăcându-se că mănâncă iarbă, ceea ce l-a deranjat pe arbitru și i-a arătat al doilea cartonaș galben, fiind eliminat.

Iordania a întors soarta partidei în minutele 95 și 97 și s-a calificat în sferturile de finală, unde va juca împotriva naționalei Tadjikistanului. Până acum, în sferturi a mai ajuns reprezentativa Australiei.