Surpriza de proportii: Vettel castiga in Italia

Felipe Massa Formula 1 Kimi Raikkonen Lewis Hamilton Sebastian Vettel F 1
Data publicarii: Duminica 14 Septembrie 2008, 16:40
Data actualizarii: Luni 15 Septembrie 2008, 11:47
Vettel, la 21 de ani si 73 de zile, realizeaza o dubla premiera: este cel mai tanar invingator intr-o cursă de Formula 1 si totodata, cel mai tanar castigator al unui pole.

Pe o pista umeda, Vettel a dominat autoritar de la start pana la final, invingand fara drept de apel si anuntandu-se pentru viitor drept unul din marile nume ale Formulei 1.

Surpriza calificarilor, echipa Toro Rosso a reusit cea mai mare performanta din istorie, performanta ce ar fi putut sa fie si mai mare daca Bourdais n-ar fi avut probleme la start. O zi foarte buna au avut si cei de la BMW, Kubica, gratie unei strategii perfecte, cu o singura oprire la standuri, ocupand in final locul 3, iar Heidfeld a rezistat atacurilor disperate ale lui Massa, pentru a termina pe locul 5.

Spectacolul a fost asigurat de Lewis Hamilton, liderul clasamentului general reusind o senzationala cursa de urmarire. Problemele din ultima parte a cursei, cu o intrare neprogramata la boxe, l-au impiedicat insa pe englez sa obtina un loc mai bun de 7, suficient insa pentru a-si pastra primul loc in ierarhia pilotilor. Coechipierul sau, finlandezul Kovalainen, a avut o evolutie curata si a terminat pe 2.

Rivalii de la Ferrari s-au comportat mediocru, cu Massa pe 6, iar Raikkonen nu a fost nici macar in primii 8. In puncte au mai intrat dublul campion mondial Fernando Alonso, cu un loc 4 excelent pentru Renault, si australianul Mark Webber, ultimul care a luat puncte.