VIDEO Cursă de coșmar pentru Mercedes! De 6 ani nu s-a mai întâmplat așa ceva

Mercedes George Russell Lewis Hamilton F 1 Accident pentru George Russell în Marele Premiu al Australiei / FOTO F1
Data publicarii: Duminica 24 Martie 2024, 10:17
Data actualizarii: Duminica 24 Martie 2024, 10:17

Mercedes AMG nu a obținut niciun punct din Marele Premiu al Australiei. Piloții Lewis Hamilton (39 de ani) și George Russell (26 de ani) au abandonat pe parcurs.

Septuplul campion mondial Lewis Hamilton a fost nevoit să părăsească circuitul în turul 17. Motorul monopostului a cedat, iar britanicul nu a mai ajuns nici măcar până în zona boxelor. Hamilton a fost, însă, foarte fair-play și a reușit să strecoare mașina aproape de altă ieșire. În acest fel cursa a continuat fără intervenția safery car, am avut parte doar de safety car virtual.

Dezastru pentru Mercedes în Australia

Din sezonul 2018 nu a mai trecut Mercedes prin așa ceva. S-a întâmplat la Marele Premiu al Austriei. Valtteri Bottas și Lewis Hamilton au abandonat pe parcurs, după ce plecaseră de pe primele două locuri. A fost o altă cursă de coșmar pentru Mercedes.

Episodul s-a repetat acum, după ce George Russell a intrat în parapet pe final de cursă. Pilotul secund al echipei îl alerga pe Fernando Alonso în ultimul tur, în încercarea de a obține o clasare pe locul 6.

Russell a pierdut controlul monopostului, a lovit parapetul, după care mașina aproape s-a răsturnat. Russell a scăpat nevătămat, în timp ce Mercedes trebuie să refacă total monopostul acestuia.

VIDEO Accidentul lui George Russell

Cum s-a terminat Marele Premiu al Australiei

Mercedes a pierdut puncte importante în clasamentul constructorilor. Au profitat din plin McLaren și Aston Martin. Următoarea cursă va avea loc peste două săptămâni, în Japonia.

Acesta este ultimul sezon pentru veteranul Lewis Hamilton la Mercedes AMG. Pilotul britanic se va muta din 2025 la rivala Ferrari, unde va fi coleg cu monegascul Charles Leclerc (26 de ani). Mercedes caută acum un nou coechipier pentru George Russell. Echipa și-ar dori să aducă un alt pilot cu experiență în locul lui Hamilton.