FOTO ȘI VIDEO Uluitoarea Bayer Leverkusen: o nouă revenire și calificare cum rar se vede în sferturile Europa League! Vineri e tragerea la sorți

Bayer Leverkusen Europa League Qarabag Europa League
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2024, 00:15
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2024, 00:14

Bayer Leverkusen s-a calificat în sferturile de finală ale Europa League după încă o revenire impresionantă în duelul cu Qarabag.

După 2-2 în turul disputat la Baku, meci în care azerii au condus cu 2-0 până în minutul 70, Bayer Leverkusen a avut viață grea și pe teren propriu, dar a întors spectaculos meciul și nici nu a mai avut nevoie de reprize de prelungiri.

Bayer Leverkusen a revenit contra lui Qarabag de la 0-2 și în tur, și în retur!

După 0-0 la pauză, Qarabag a deschis scorul în minutul 58, prin francezul Abdellah Zoubir, fost jucător la Petrolul Ploiești. Azerii au rămas în 10 la doar patru minute distanță, după ce Elvin Cafarquliyev a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault din postura de ultim apărător. Campioana Azerbaidjanului n-a acuzat însă șocul eliminării și a mai marcat o dată prin Juninho, în minutul 67.

Cu 20 de minute rămase și două goluri de recuperat, Bayer Leverkusen a reușit o nouă revenire impresionantă. Mai întâi Jeremie Frimpong a redus din handicap în minutul 72, iar cehul Patrik Schick a reușit o dublă în prelungiri (90+3' și 90+7') prin care a trimis echipa lui Xabi Alonso în sferturile de finală ale Europa League.

Astfel, Qarabag a fost eliminată deși a condus-o cu 2-0 pe Bayer Leverkusen atât în meciul tur, cât și în cel retur.

Rezultatul înregistrat joi seară o duce pe Bayer Leverkusen la 37 de meciuri consecutive fără eșec.

"Aspirinele" se îndreaptă și către un titlu istoric în Bundesliga. Cu nouă runde înainte de final, Bayer Leverkusen este lider și are 67 de puncte, cu 10 peste Bayern Munchen.

Echipele calificate în sferturile de finală Europa League. Vineri e tragerea la sorți