Răspunsul oferit de Gică Hagi când a fost întrebat dacă România va reuși să iasă din grupe la Euro 2024

Gica Hagi EURO 2024 Romania Slovacia EURO 2024 Gică Hagi / Foto - Gabriel Chirea
Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 26 Mai 2024, 12:08
Data actualizarii: Duminica 26 Mai 2024, 13:11

Gheorghe Hagi, prezent la retragerea Generației de Aur pe Arena Națională, a oferit declarații optimiste privind viitorul naționalei României la EURO 2024.

După un meci spectaculos, în care România a învins selecționata mondială cu 3-2 și Hagi a marcat un gol din penalty, „Regele” și-a exprimat încrederea în echipa pregătită de Edi Iordănescu.

Previziunile lui Gheorghe Hagi pentru EURO 2024

Hagi este convins că naționala României, plasată în grupa E alături de Belgia, Slovacia și Ucraina, are potențialul de a obține rezultate surprinzătoare și de a ajunge departe în competiție. "Regele" este sigur că echipa va câștiga primele două meciuri și va reuși să se califice în semifinalele turneului și va urma exemplul naționalei U21 din 2019.

• Gică Hagi / Foto - Gabriel Chirea

„Avem o echipă foarte talentată, nu degeaba am ajuns și la Campionatul European. Trebuie să alerge de două ori mai mult fără minge, fotbal cu mingea știu. Dacă vor sta bine în teren, pot face rezultate surprinzătoare. Am încredere că vor trece de grupe și vor face ce au făcut la U21. Cred că primele două meciuri o să câștige”, a declarat Hagi, după meciul de adio al Generației de Aur.

Datele și orele la care joacă România la EURO 2024

Naționala României va avea următorul program la EURO 2024, în cadrul calendarului complet al grupei E:

• 17 iunie: ROMÂNIA – Ucraina (Munchen, 16:00), Belgia – Slovacia (Frankfurt, 19:00)
  • 21 iunie: Slovacia – Play-off B (Dusseldorf, 16:00)
  • 22 iunie: Belgia – ROMÂNIA (Koln, 22:00)

Campionatul European din Germania se va disputa în perioada 14 iunie - 14 iulie și va putea fi urmărit la PRO TV, PRO ARENA și pe VOYO. Cele mai tari faze vor putea fi revăzute pe SPORT.RO.

Generația de Aur - World Stars 3-2

Într-o seară memorabilă pentru fotbalul românesc, echipa "Generației de Aur" a învins echipa "World Stars" cu scorul de 3-2, într-un meci disputat pe Arena Națională în fața a peste 50.000 de spectatori.

Scorul a fost deschis de către echipa "World Stars", în minutul 21, după ce Giorgos Karagounis i-a livrat o pasă precisă brazilianului Rivaldo. Fostul atacant a înscris din prima, la colțul lung, fără să stea pe gânduri. Al doilea gol al partidei avea să fie tot de partea oaspeților, cu Goran Pandev în prim-plan, în minutul 28.

În finele primei reprize, Gică Hagi l-a găsit pe Basarab Panduru, ce se afla într-o poziție promițătoare. Fostul internațional a trimis un șut elegant la care Dida a putut rămâne doar spectator.

În actul secund, în urma unui penalty în minutul 64, Gică Hagi a reușit să egaleze, iar Costel Gâlcă a adus victoria Generației de Aur în minutul 72, cu o lovitură de cap, în urma unui joc de pase a antrenorilor actuali din Superliga României (Dorinel Munteanu - Gică Hagi - Costel Gâlcă).

Cum au arătat echipele de start

• Generația de Aur: Prunea - Petrescu, Răzvan Prodan, Belodedici, D. Munteanu - Sabău, Lupescu, Popescu, Dumitrescu - Răducioiu, Hagi
  • World Stars: Dida - Maicon, Panucci, Djukic, Candela - Edmilson, Giovanni, Karagounis, Rivaldo - Stoichkov, Nuno Gomes