Hermannstadt - FCSB 1-2 | FCSB se trezeste si intoarce meciul in doar cateva minute! Man si Coman, DECISIVI pentru ros-albastri

FCSB Cupa Romaniei Hermannstadt Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 05 Martie 2020, 18:30
Data actualizarii: Joi 05 Martie 2020, 21:58

Toate fazele meciului sunt aici.

FCSB reuseste sa revina in ultima parte a meciului si se califica dramatic in semifinalele Cupei Romaniei unde poate da de marea rivala Dinamo. Golurile partidei de la Sibiu au fost inscrise de Debuljuh (min.75) si Luchin (autogol, min. 84) si Coman (min. 90).

Calificate in semifinale sunt Poli Iasi (care a trecut cu 3-2 de Univ. Craiova), Sepsi (victorie cu Petrolul, scor 1-0) si Dinamo (victorie cu Clinceni, scor 1-0).

• Hermannstadt - FCSB, LIVE TEXT de la 20:00 | FCSB este obligata sa castige pentru un loc in semifinalele Cupei Romaniei! Sibienii i-au eliminat in 2018

Min. 90+4: Vlad vede cartonasul galben pentru trageri de timp.

Min. 90: GOOOOOOOL FCSB! Intrati la pauza Man si Coman reusesc o faza SUPERBA! Man ii aseaza mingea perfect cu calcaiul lui Coman, care inscrie cu o scarita de mare efect!

Min. 86: CE SANSA! Ros-albastrii au putut sa intoarca scorul in doar 2 minute, insa Novo se opune sutului lui Vina!

Min. 84: GOOOOOL FCSB! Cretu ia o actiune pe cont propriu, centreaza in fata portii, iar Dobrosavlevici deviaza cu ghinion mingea in poarta aparata de Novo.

Min. 76: Vintila face a treia schimbare! Il scoate pe Morutan si il introduce pe Vina.

Min. 75: GOOOOOOOL Hermannstadt! Debeljuh scapa singur cu Vlad si il invinge cu un lob PERFECT plasat!

Min. 74: RATARE IMENSA FCSB! Coman nu inscrie dintr-o pozitie ideala!

Min. 71: A doua schimbare la gazde: Romario il inlocuieste pe Rimane.

Min. 69: O prima sansa in repriza a doua si pentru FCSB! Darius Olaru trimite in forta de la marginea careului, dar mingea trece putin pe langa poarta si scorul ramane egal.

Min. 65: OCAZIE Hermannstadt! Jo Santos preia in partea stanga si suteaza pe jos, insa apararea ros-allbastrilor reuseste sa repinga. Va fi doar corner!

Min. 64: Intra Debeljuh si iese Yazalde.

Min. 63: Actiune buna a lui Dennis Man in careul gazdelor! Dupa cateva driblinguri, acesta centreaza in gura portii, insa niciun coechipier nu se afla acolo, iar mingea iese in aut.

Min. 60: Atac dur al lui Dobrosavlevici asupra lui Tanase! Centralul Gaman scoate din buzunar cartonasul galben!

in. 58: OCAZIE Hermannstadt! Yazalde trimite un sut superb din marginea careului, la care Vlad nu are reactie! Balonul trece milimetric pe langa bara!

Min. 50: Novo degajeaza din propriul careu si mingea ajunge direct la Yazalde intr-o pozitie foarte buna, dar sutul acestuia este slab. Vlad retine usor!

Min. 46: OCAZIE URIASA pentru Hermannstadt! Yazalde centreaza ideal pentru Dumitriu, insa acesta rateaza intalnirea cu mingea din 6 metri!

Min. 45: Schimbari la pauza! Adi Petre si Adi Popa sunt inlocuiti cu Denis Man si Florinel Coman. Pentru Hermannstadt intra Jo in locul lui Sintean.

Min. 45: Sfarsit de prima repriza!

Min. 40: Apararea FCSB respinge o minge, iar Afonso Taira suteaza din prima, insa voleul acestuia trece pe langa bara din stanga portii aparate de Vlad.

Min. 37: Ovidiu Popescu executa o lovitura libera de la mare distanta, insa mingea este atenuata de zid, iar Novo retine sigur.

Min. 23: Ovidiu Popescu este avertizat cu cartonas galben dupa ce a oprit din spate un contraatac al gazdelor.

Min. 17: Yazalde scapa in flancul stang, care scoate perfect mingea catre Petrescu la marginea careului. Capitanul sibienilor rateaza complet executia si va fi doar aut de poarta.

Min. 13: CE SANSA! Fundasii lui FCSB nu se sincronizeaza la o faza fixa, iar Rimane ramane singur cu Vlad. Din pacate pentru echipa sa, francezul nu reuseste sa cadreze sutul.

Min. 3: OCAZIE FCSB! Morutan suteaza puternic de la marginea careului, insa Novo are o interventie de zile mari si pastreaza tabela intacta!

Min. 1: A inceput partida!

ECHIPELE DE START:

Gigi Becali s-a tinut de cuvant si l-a dat afara pe Balgradean, care a semnat pe ascuns cu CFR Cluj. Goalkeeper-ul nu este nici macar in lotul pentru meciul din sferturile de finala ale Cupei Romaniei cu Hermannstadt. Coman si Man sunt doar rezerve, pentru ca Adi Popa si Adi Petre sa intre in primul 11.

FCSB:

Vlad - Cretu, Miron, Filip, Pantiru -  Ovidiu Popescu, Morutan, Darius Olaru - Popa, Petre, Tanase

Rezerve: Niga - Coman, Momcilovic, Vina, Oaida, Perianu, Man

HERMANNSTADT:

Novo - Voda, Angheluta, Luchin, Busu - Rimane, Taira, Petrescu - Sintean, Dumitriu, Yazalde

Rezerve: Pop, Tiago, Dalbea, Pires, Cordea, Jo, Debeljuh

FCSB nu trece prin cea mai buna perioada de la reluarea campionatului si are nevoie de victorie in meciul cu Hermannstadt pentru a trece mai departe in semifinalele Cupei Romaniei. Ros-albastrii au castigat un singur meci in acest an si vin dupa remiza cu Botosani, 2-2.

In aceeasi situatie se afla si Hermannstadt, care vine dupa o victorie la limita cu Chindia Targoviste.

Ultima data cand cele doua echipe s-au intalnit in Cupa Romaniei a fost in martie 2018, cand sibienii au reusit sa se impuna cu 3-0 in fata ros-albastrilor.

Echipele probabile:

Hermannstadt: Cristiano - T. Almeida, Dobrosavlevici, I. Stoica, S. Bușu - Rimane, Yazalde, R. Pires - P. Petrescu, Debeljuh, A. Cordea
Rezerve: Novo, A. Balan, Viera, L. Buzan, Taira, L. Dumitriu, Jo Santos
Antrenor: Vasile Miriuta

FCSB: A. Vlad - V. Cretu, A. Miron, Planic, Pantiru - Olaru, Ov. Popescu, Fl. Tanase - Man, Ad. Petre, Fl. Coman
Rezerve:  Niga, Nedelcu, L. Filip, Gnohere, Morutan, Momcilovici, Vina
Antrenor: Bogdan Vintila