Eliminat din Cupa României, Ivaylo Petev trimite un mesaj războinic înaintea meciului cu FCSB: "De ce să-mi fie frică?"

Ivaylo Petev FCSB Universitatea Craiova Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 04 Aprilie 2024, 23:19
Data actualizarii: Joi 04 Aprilie 2024, 23:22

Oţelul Galaţi s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 1-0, după prelungiri, în Bănie.

Unicul gol al partidei a fost înscris de portughezul Joao Lameira (114), din centrarea lui Mihai Adăscăliţei.

Oţelul a dominat cea mai mare parte a jocului, care s-a desfăşurat în jumătatea Universităţii. Gălăţenii au mai avut o ocazie mare, prin Teles (100), dar David Lazar a intervenit salvator. Cea mai mare oportunitate a gazdelor a fost şutul lui Jovan Markovic (75), care s-a dus pe lângă poartă.

În semifinale, Oţelul Galați o va înfrunta pe U Cluj, în timp ce Corvinul Hunedoara va primi replica formaţiei FC Voluntari.

Reacția lui Ivaylo Petev după Universitatea Craiova - Oțelul Galați 0-1

"În general, ne-am creat foarte puține ocazii. Am avut una sau două ocazii. Am făcut o greșeală în prelungiri care ne-a costat. Probabil nu am meritat să continuăm.

Asta e realitatea. Nu putem să dăm timpul înapoi. În plan ofensiv, am făcut foarte puțin. Nu cred că am subestimat-o pe Oțelul, dar am făcut puțin în atac.

Probabil că după aceste meciuri fără înfrângere a rămas în mintea jucătorilor ideea că poate fi mai ușor. Noi suntem vinovați.

Am avut doi fundași cu care am vrut să atacăm. Am creat câteva ocazii. Am avut o singură situație clară. Am vrut să avem mai multe situații. Trebuie să le dăm merite Oțelului că s-au apărat foarte bine.

Nu știu cât de gravă e accidentarea lui Mitriță. Mâine voi afla. O să vedem cine va putea juca cu FCSB. De ce să îmi fie frică? Și ei sunt 11 și noi suntem 11. Mai sunt multe meciuri", a declarat Ivaylo Petev, potrivit Digi Sport.