Basarab Panduru a văzut Corvinul - CFR 4-0 și a dat verdictul: ”Este nebun! Mare nebun!”

Corvinul - CFR Basarab Panduru Cupa Romaniei Cupa Romaniei Basarab Panduru
Data publicarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 23:25
Data actualizarii: Miercuri 03 Aprilie 2024, 23:24

Corvinul Hunedoara a umilit-o pe CFR Cluj în sferturile de finală ale Cupei României, scor 4-0.

Înfrângerea de la Hunedoara din sferturile competiției i-a făcut pe antrenorul Adrian Mutu și pe președintele Cristi Balaj de la CFR Cluj să demisioneze de la fosta campioană a României.

Basarab Panduru, fost internațional român, l-a felicitat pe Florin Maxim, antrenorul Corvinului, pentru ce a făcut la divizionara secundă. De asemenea, Panduru a remarcat fizicul jucătorilor hunedoreni și a admis că pentru liga secundă este impresionantă forma acestora.

”Nu știu ce cărbune le dă (n.r. Florin Maxim), că s-au pus cu toţii pe abdomene. Dacă mergem prin Liga 1 şi îi dezbrăcăm pe toţi... Eu spun că este greu. Ce am văzut la ăia, (n.r. jucătorii Corvinului) fizic calumea, şi te gândeai că la prima ligă o să vezi asta, dar Max (n.r. Florin Maxim) este nebun, este un mare nebun, dar o să facă treabă, sper să nu ia acest nebun în felul greşit.

Este un nebun frumos, pentru fotbal, n-ai să vezi la Liga 2 aşa fizic, decât dacă antrenorul este şef acolo. Bravo, Max, chiar îmi place de tine. Mi-a plăcut de tine şi ca jucător! Noi trebuie să îi îndrumăm pe jucători să facă ceea ce este bine!”, a spus Basarab Panduru, potrivit OrangeSport.

Corvinul Hunedoara - CFR Cluj 4-0

Viorel Lică a deschis scorul chiar înainte de pauză, în minutul 43, iar în partea secundă, hunedorenii au predat o lecție de fotbal autentică ”acasă”, pe un stadion arhiplin, fostei campioane a României.

Marius Coman a dus scorul la 2-0 în minutul 51, în timp ce Daniel Pîrvulescu a majorat diferența în minutul 67, iar Ionuț Pop a înghețat tabela de marcaj la 4-0 în minutul 90+3.