Probleme pentru Portugalia! S-a accidentat și riscă să nu mai joace la Cupa Mondială

Portugalia Cupa Mondiala nuno mendes CM 2022
Data publicarii: Miercuri 30 Noiembrie 2022, 17:58
Data actualizarii: Miercuri 30 Noiembrie 2022, 17:58

Portugalia a obținut calificarea matematică în optimile Cupei Mondiale, însă lusitanii au primit o veste proastă după victoria cu Uruguay, 2-0.

Nuno Mendes (20 de ani) a suferit o accidentarea la nivelul coapsei în timpul meciului cu Uruguay și a fost înlocuit spre finalul primei reprize cu Raphae Guerreiro.

Nuno Mendes ar putea rata meciurile rămase la Cupa Mondială

L'Equipe scrie că fundașul de la Paris Saint-Germain nu s-a antrenat cu echipa în cursul zilei de miercuri, iar Nuno Mendes riscă să rateze meciurile rămase la Cupa Mondială din Qatar.

Federația Portugheză de Fotbal nu a dorit să comenteze informațiile apărute în presă, însă publicația franceză scrie că accidentarea lui Nuno Mendes este similiară cu alta suferită de fundaș la PSG în cursul acestui sezon, când a lipsit trei săptămâni de pe teren.

Nuno Mendes nu a jucat în primul meci al Portugaliei, 3-2 contra Ghanei, din cauza unei accidentări, iar în partida cu Uruguay (2-0) a fost înlocuit după 42 de minute din cauza problemelor medicale amintite.

Pentru Portugalia urmează ultimul meci din grupă, contra Coreei de Sud, vineri, de la ora 17:00.

Dacă Portugalia va încheia pe primul loc, lusitanii vor întâlni în optimile de finală ale Cupei Mondiale formația de pe poziția secundă din grupa G, loc ocupat acum de Elveția.