kylian mbappe CM Franta mbappe gol optimi cupa mondiala CM 2022
Data publicarii: Sambata 26 Noiembrie 2022, 21:26
Data actualizarii: Sambata 26 Noiembrie 2022, 21:48

Franța s-a calificat în optimile Cupei Mondiale, după 2-1 cu Danemarca, în runda a doua Grupei D.

• Franţa s-a impus cu 2-1 şi este deja calificată în optimile Cupei Mondiale.
  • Kyllian Mbappe a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren.

Deţinătoarea trofeului este prima formaţie calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă, pe Stadium 974 din Doha, în Grupa D.

"Nici el nu vorbea! Și a fost magician!"

''Les Bleus'' au câştigat prin dubla lui Kylian Mbappe (61, 86) şi, după 4-1 cu Australia, sunt în optimile de finală. Andreas Christensen (68) a marcat golul danezilor, care au doar un punct după primele lor două partide.

Deschamps a avut la finalul partidei o descriere interesantă pentru Mbappe. Selecționerul i-a creionat un portret un tușe calde atacantului de la PSG și l-a comparat cu N'Golo Kante.

"Mbappé este un lider: nu vorbește mult, dar e ca o locomotivă cu abur pe teren. Nu contează că nu vorbește. Kanté nu a vorbit prea mult în 2018 și a fost magician", a declarat Didier Deschamps, potrivit L'Equipe.

Franţa a deschis scorul prin Mbappe, în minutul 60, când atacantul lui PSG a reluat în plasă centrarea lui Theo Hernandez. Golul egalizator a venit la primul şut pe poartă al danezilor, în minutul 68, când Andreas Christensen a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 85 Mbappe a marcat din nou, din centrarea lui Griezmann.

• Prin succesul de sâmbătă, Franţa a ajuns la şase victorii consecutive la Cupa Mondială.

În ultima etapă din grupă, miercuri 30 noiembrie, Danemarca va juca un meci decisiv cu Australia (Al Janoub Stadium - Al Wakrah, 17:00), după ce echipa de la antipozi a câştigat sâmbătă cu Tunisia (1-0). Celălalt meci le va opune pe Tunisia şi Franţa (Education City Stadium - Doha, 17:00).