CSKA Sofia - Sepsi Sfântu Gheorghe 0-2. Victorie uriașă pentru covăsneni: gol de generic și două bare pe final

sepsi sfantu gheorghe Conference League Liviu Ciobotariu Sasa Ilic TSKA Sofia Conference League
Data publicarii: Joi 27 Iulie 2023, 21:54
Data actualizarii: Joi 27 Iulie 2023, 21:54

Sepsi a câștigat manșa tur cu CSKA, de la Sofia, scor 2-0, în turul 2 preliminar din Conference League.

CSKA Sofia - Sepsi Sfântu Gheorghe 0-2

Sepsi a dominat partida din Bulgaria, a fost echipa care a pus mai multă presiune la poarta adversă și a marcat de două ori în repriza secundă. Mai întâi prin Nicolae Păun (68'), după o fază prelungită de atac, iar pe final prin Roland Varga (81), care a profitat de o ieșire greșită a portarului și a înscris spectaculos de la mare distanță.

Pe final, Sepsi a avut două bare, prin Damașcan (88) și Ninaj (89).

Returul dintre Sepsi și CSKA Sofia se joacă la Sfântu Gheorghe, joi, 3 august, de la ora 20:00. Câștigătoarea din acest duel se va califica în turul 3 preliminar Conference Lague și va înfrunta învingătoarea din duelul Torpedo Kutaisi - Aktobe (1-4, în tur).

Minutul 90+6: Final! CSKA Sofia - Sepsi 0-2.

Minutul 89: Bară Sepsi! După un corner, Ninaj nimerește stâlpul din stânga în urma unei lovituri de cap.

Minutul 88: Bară Sepsi! Damașcan șutează de la peste 20 de metri, mingea este ușor deviată și lovește transversala.

Minutul 80: Gol Sepsi! Busatto, portarul bulgarilor, iese mult din poartă și pierde mingea în fața lui Rondon. Varga profită și șutează impecabil de la aproximativ 30 de metri.

Minutul 68: GOL Sepsi! După o fază plecată dintr-un aut, arbitrul lasă avantaj la un fault comis asupra lui Ștefănescu, Varga nu poate marca din poziție unu la unu cu portarul, dar Nicolae Păun e pe fază și împinge mingea în poartă.

Minutul 64: Ocazie Sepsi! Mihai Bălașa șutează peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri.

Minutul 59: Ocazie CSKA! Turitsov șutează periculos de la 18 metri, dar mingea este deviată în corner.

Minutul 57: Schimbare la Sepsi. Iese Aganovic, accidentat, și intră Ninaj.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+2: Pauză la Sofia! CSKA - Sepsi 0-0.

Minutul 41: Ocazie Sepsi! Portarul Busatto se opune la șutul lui Ștefănescu din poziție de unu contra unu.

Minutul 29: Ocazie Sepsi! Cosmin Matei scapă singur cu portarul pe contraatac, dar întârzie șutul și încearcă să paseze către un coechipier. Bulgarii se repliază și reușesc să scape fără gol primit.

Minutul 28: Ocazie Sepsi! Dumitrescu centrează periculos în careu din flancul stâng, dar portarul Busatto se întinde și respinge.

INFO: Sepsi este susținută la Sofia de o galerie formată din aproximativ 150 de persoane.

Minutul 17: Ocazie Sepsi! Ștefănescu trece de un adversar și paseză în fața porții pentru Safranko, însă un fundaș al lui CSKA intervine în ultimul moment.

• Antrenor: Liviu Ciobotariu

Sepsi Sfântu Gheorghe debutează în actualul sezon al cupelor europene în deplasare la CSKA Sofia, LIVE TEXT de la ora 20:00 pe Sport.ro din turul 2 preliminar al Conference League.

”Totul pentru victorie!”, a scris deținătoarea Cupei României pe pagina oficială de Facebook a clubului înaintea meciului cu echipa vicecampioană a Bulgariei.

Duelul antrenorilor: Sașa Ilic vs Liviu Ciobotariu

”Este cel mai greu adversar pe care-l puteam avea”, a recunoscut Sașa Ilic, antrenorul sârb al lui ȚSKA, fost internațional iugoslav și fotbalist care a scris istorie la Partizan Belgrad și Galatasaray Istanbul.

Dacă trece de CSKA Sofia, echipa lui Liviu Ciobotariu va evolua în turul 3 preliminar cu învingătoarea din Torpedo Kutaisi (Georgia)- FC Aktobe (Kazahstan).