VIDEO Debutantă în cupele europene, o echipă din România are trei victorii în primele trei meciuri din grupe!

scm craiova Dimitrije Nikolic FIBA Europe Cup Milivoje Mijovic Vitali Stepanovski Baschet
Data publicarii: Joi 27 Octombrie 2022, 09:06
Data actualizarii: Joi 27 Octombrie 2022, 09:06

SCM ”U” Craiova evoluează în FIBA Europe Cup și în ultima partidă a învins-o cu 77-63 pe Norrkoping Dolphins.

SCM ''U'' Craiova, debutantă în cupele continentale, a învins formaţia suedeză Norrkoping Dolphins cu scorul de 77-63 (25-11, 12-21, 20-15, 20-16), miercuri seara, pe teren propriu, în Grupa H a competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup.

Echipa din Bănie a reuşit a treia victorie consecutivă în grupă şi are şanse mari să se califice în faza următoare.

Antrenorul Craiovei este ucraineanul Vitali Stepanovski

Jucătorii antrenaţi de ucraineanul Vitali Stepanovski au câştigat clar primul sfert, cu 25-11, dar scandinavii au replicat şi la jumătatea gazdele mai aveau cinci puncte avans, 37-23.

Craiovenii au trecut cu bine un moment de cumpănă în sfertul al treilea, când oaspeţii s-au apropiat la două puncte, 39-37, dar în finalul sfertului diferenţa era de zece puncte pentru gazde, 57-47.

SCM ''U'' Craiova a controlat jocul şi în ultimele zece minute, diferenţa a crescut cu încă patru puncte.

Dimitrije Nikolic, MVP-ul partidei

De la învingători s-au remarcat Dimitrije Nikolic, cu 19 puncte, 7 recuperări, Milivoje Mijovic, cu 15 p, 3 rec, Cortez Edwards, cu 11 p, 6 rec, 4 pd, şi George Blaj-Voinescu, cu 11 p, 6 rec. MVP-ul echipei suedeze a fost James Murray-Boyles, cu 20 p, 3 rec.

SCM ''U'' Craiova e lider în grupă, cu 6 puncte. Etapa a patra programează meciurile HAKRO Merlins Crailsheim - Norrkoping Dolphins şi CSO Voluntari - SCM ''U'' Craiova, pe 2 noiembrie.