Sfârșit de an dezastruos pentru Manchester United! Este pentru prima dată din 1933 când se întâmplă asta

Manchester United Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 30 Decembrie 2023, 21:48
Data actualizarii: Sambata 30 Decembrie 2023, 21:56

Manchester United a încheiat anul într-o manieră nefastă, cu o nouă înfrângere în Premier League.

Formația antrenată de Erik ten Hag a fost învinsă în deplasare, scor 2-1, de Nottingham Forest, în etapa a 20-a din campionat.

Scorul a fost deschis de gazde, prin Dominguez, în minutul 64. Diavolii roșii au egalat prin Rashford (minutul 78), iar lovitura de grație a fost dată de Gibbs-White, în minutul 82.

Manchester United, rezultate mediocre în decembrie

În urma acestui, Manchester United se află pe locul șapte, cu 31 de puncte. Lider este Liverpool (42 de puncte) și un meci mai puțin disputat.

Pentru prima dată din 1933, echipa de pe Old Trafford a pierdut cinci partide în luna decembrie a unui an.

• 2 decembrie: Newcastle - Manchester United 1-0
  • 6 decembrie: Manchester United - Chelsea 2-1
  • 9 decembrie: Manchester United - Bournemouth 0-3
  • 12 decembrie: Manchester United - Bayern Munchen 0-1
  • 17 decembrie: Liverpool - Manchester United 0-0
  • 23 decembrie: West Ham - Manchester United 2-0
  • 26 decembrie: Manchester United - Aston Villa 3-2
  • 30 decembrie: Nottingham - Manchester United 1-2