VIDEO Record pentru Son după un hat-trick senzațional! Sud-coreeanul este primul fotbalist din istoria lui Tottenham care a reușit asta

Son Heung-Min Antonio Conte Harry Kane Leicester Tottenham Anglia
Data publicarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 09:20
Data actualizarii: Duminica 18 Septembrie 2022, 09:19

Londonezii au câștigat în ultima etapă cu 6-2 în fața lui Leicester, meci în care Son Heung-min a marcat trei goluri în doar 13 minute din postura de rezervă.

Tottenham Hotspur a spulberat-o pe Leicester City cu scorul de 6-2, sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 8-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Rezerva Son, hat-trick în 13 minute

Sud-coreeanul Son Heung-min, introdus în minutul 59, a punctat de trei ori în doar 13 minute, primele două reușite venind după execuții senzaționale.

El a devenit astfel primul jucător din istoria lui Tottenham care înscrie un hat-trick în Premier League din postura de rezervă.

Tottenham - Leicester 6-2 după 0-1 și 2-2

Celelalte goluri ale formaţiei pregătite de Antonio Conte au fost opera lui Harry Kane, Eric Dier şi Bentancur.

Oaspeţii au condus cu 1-0 şi au egalat apoi la 2 după golurile lui Youri Tielemans şi James Maddison.

Tottenham este pe 2 în Premier League, Leicester este ultima

Tottenham este pe poziţia a doua a clasamentului, cu 17 puncte după şapte jocuri, la fel ca liderul Manchester City, care are un golaveraj mai bun.

Pe locul 3, cu 15 puncte după şase jocuri, este Arsenal, care poate reveni în fotoliul de lider dacă o învinge duminică pe Brentford.

În etapa trecută, Leicester a fost învinsă cu 5-2 la Brighton. Echipa antrenată de Brendan Rodgers este pe ultimul loc, cu un singur punct, având şase înfrângeri consecutive, notează Agepres.