VIDEO Pep Guardiola nu s-a abținut! Răspunsul său a stârnit hotote de râs în timpul conferinței de presă: "Și, mă crezi?"

Anglia Pep Guardiola
Data publicarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 20:56
Data actualizarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 21:06

Rămasă în cursa pentru trei trofee, Manchester City are un program aglomerat în următoarele săptămâni, motiv pentru care jucătorii se resimt.

După meciul din manșa tur a sferturilor de finală din UEFA Champions League, cu Real Madrid, încheiat la egalitate, scor 3-3, Rodri a declarat că are nevoie de o pauză.

Pep Guardiola a ținut cont de cerința jucătorului, motiv pentru care nu a fost utilizat în partida din campionat, cu Luton Town, în care cetățenii s-au impus cu scorul de 5-1.

După confruntarea din Premier League, tehnicianul iberic a fost întrebat dacă jucătorul a fost mulțumit de faptul că a fost odihnit, iar răspunsul antrenorului a fost pe măsură: "Absolut. Se va odihni și miercuri (n.r. - în returul cu Real Madrid), de asemenea. Și mă crezi? Spune-mi!".

Real Madrid - Manchester City s-a încheiat 3-3

Pentru campioana en titre au înscris Bernardo Silva (2), Phil Foden (66) şi Josko Gvardiol (71), în timp ce pentru madrileni au punctat Ruben Dias (12, autogol), Rodrygo (14) şi Fede Valverde (79). Manşa secundă va avea loc la Manchester, pe 17 aprilie.

În sezonul trecut, când trupa lui Pep Guardiola a câștigat trofeul, cele două echipe s-au întâlnit în semifinale: în tur, a fost 1-1 pe Santiago Bernabeu, dar în retur Manchester City s-a dezlănțuit și a câștigat cu 4-0.

Acum două sezoane, formațiile s-au întâlnit tot în semifinale: Real Madrid s-a calificat după 3-4 în deplasare și 3-1 acasă, într-un meci nebun în care madrilenii au marcat cele trei goluri în minutele 90, 90+1 și 95 - din penalty!