FOTO ȘI VIDEO "Întoarcerea Regelui". De Bruyne a marcat cu o execuție de finețe la patru minute după ce a intrat pe teren: reacția lui Guardiola

Kevin De Bruyne Manchester City Newcastle Anglia
Data publicarii: Sambata 13 Ianuarie 2024, 21:19
Data actualizarii: Sambata 13 Ianuarie 2024, 21:35

Newcastle și Manchester City au jucat în derby-ul etapei a 21-a din Premier League.

Echipa antrenată de Pep Guardiola a obținut o victorie impresionantă, scor 3-2, artizanul succesului fiind Kevin De Bruyne.

Prima repriză a fost marcată de numeroase evenimente și răsturnări de scor, iar la pauză gazdele au intrat cu avantaj minin, scor 2-1.

Kevin De Bruyne, gol și pasă de gol în doar 30 de minute

Introdus pe teren în minutul 69, starul belgian a restabilit egalitatea în minutul 74, în urma unei execuții de finețe.

Lovitura de grație a dat-o în prelungiri, când a reușit un assist fabulos, iar Bobb a finalizat și a adus o victorie importantă pentru Manchester City.

Kevin De Bruyne dezvăluie: ”Lunile astea? Am fost taximetrist”

După ce a revenit pe teren, KDB a vorbit și a subliniat faptul că, având în vedere că a jucat nonstop în ultimii 10 ani, a avut nevoie de un moment de respiro pentru el, timp în care a fost alături și de familia sa.

Belgianul a precizat, în glumă, că a fost ”taximetrist” pentru copiii săi, de care s-a ocupat mai mult în această perioadă. I-a dus la antrenamente, s-a uitat la meciurile lor, fapt care l-a îmbucurat enorm.

”Am jucat nonstop în ultimii 10 ani, cred că mi-a priit să prind un astfel de moment de respiro. M-am bucurat de asta, să zic așa. A fost greu la început, dar știam că o să fiu pe bară pentru patru sau cinci luni, așa că m-am gândit să mă bucur de familia mea.

Teoretic, am fost un taximetrist, dar mi-a plăcut. A fost tare să-mi duc fiul și fiica la sesiunile lor de antrenamente și să îi urmăresc. Cred că și lor le-a plăcut ca tatăl lor să le vadă jocurile”, a spus Kevin De Bruyne pentru Times, citat de Tuttomercatoweb.

Accidentat la începutul sezonului, Kevin De Bruyne a revenit pe teren în City - Huddersfield, în FA Cup, și a bifat astfel primele sale minute după ce a stat luni bune departe de teren.