Data publicarii: Marti 14 Decembrie 2010, 14:39
Data actualizarii: Marti 14 Decembrie 2010, 15:05

Dupa ce a castigat 6 trofee intr-un sezon, se spunea ca Barcelona va resimti o cadere de forma si ca nu va mai arata niciodata ca echipa din 2009. Iata insa ca trupa lui Guardiola este hotarata sa bata toate recordurile in acest sezon. Este pe drumul cel bun...

1. Barcelona ar putea intrece numarul de puncte cu care a terminat anul trecut: 99!

Dupa 21 de partide fara infrangere, 9 victorii consecutive, golaveraj 26-0 in ultimele intalniri oficiale si 40 de puncte din 45 posibile in 15 etape de campionat, putem spune ca Barcelona este de pe alta lume.

In atac, doar in sezonul 1950-'51 s-au inscris mai multe goluri decat acum, adica 53 fata de cele 46 de reusite din acest sezon. Si doar Zubizareta in sezonul '86-'87 a primit mai putine goluri decat Valdes, 6 fata de 8.

2. Messi este omul record!

Leo Messi a reusit sa inscrie duminica in meciul cu Real Sociedad al 60-lea gol din 2010 si cel de-al 27-lea din acest sezon. In plus, Messi are si 10 pase de gol.

Messi a inscris in sezonul trecut 34 de goluri in campionat si 47 de goluri in total.

3. Valdes este imbatabil de mai bine de o luna si si-a egalat propriul record!

Valdes se afla pe drumul cel bun pentru a obtine un alt premiu Zamora. Are o medie de 0.53, mai buna decat cea a lui Casillas, de 0.80.

Valdes are 514 minute fara sa primeasca gol, daca mai rezista 57 de minute in derby-ul cu Espanyol isi va bate propriul record.

4. Dani Alves si Pedro au impreuna 13 pase de gol in acest sezon!

Dani Alves si Pedro s-au transformat in cel mai mare aliat pentru Messi. Chiar si David Villa s-a transformat intr-un pasator de nadejde. Are 6 pase de gol pana acum, in conditiile in care in sezonul 2009-2010 a reusit doar 3.

5. Cuplul Xavi si Iniesta este mai sudat ca niciodata!

Iniesta a uitat de cosmarul din sezonul trecut cand a stat mai mult accidentat. In sezonul asta a jucat in toate partidele de campionat. De partea cealalta, Xavi a inceput sezonul cu probleme la tendonul lui Achile, insa medicina moderna a facut minuni, iar mijlcasul de aur al Barcei a putut sa joace in toate meciurile, cu exceptia primelor doua etape.