Chelsea a cucerit Liga Campionilor la tineret! Juniorii lui Mourinho au invins Sahtior in finala, dupa un meci nebun! Galerie FOTO

Chelsea Liga Campionilor Sahtior Donetk UEFA Youth League Liga Campionilor
Data publicarii: Luni 13 Aprilie 2015, 20:09
Data actualizarii: Luni 13 Aprilie 2015, 20:24

Chelsea isi va trece in palmares si trofeul Youth League, dupa ce echipa de juniori a londonezilor a invins Sahtior Donetsk in finala.

Chelsea a invins cu 3-2 Sahtior Donetsk in finala Ligii Campionilor la tineret, dupa ce la pauza scorul a fost egal, 1-1.

Pustii Brown, cu o dubla in minutele 7 si 55, si Solanke, care a apucat sa debuteze si la echipa mare a lui Mourinho, au adus victoria lui Chelsea.

Pentru Sahtior a marcat Christensen (Chelsea - autogol) si Kovalenko.

Liga Campionilor la Tineret, sau Youth League, este o competitie rezervata fotbalistilor sub 19 ani.

In semifinale, Chelsea trecuse cu 4-0 de AS Roma. Londonezi au mai invins in grupe Schalke, Sporting si Maribor, in optimi pe Zenit si in sferturi pe Atletico.

Echipele folosite

Chelsea: Collins; Aina, Christensen, Clarke-Salter, Dasilva; Loftus-Cheek, Colkett; Brown (c), Musonda (Abraham 84), Boga (Palmer 71); Solanke
Rezerve nefolosite: Thompson (GK); Tomori, Scott, Sammutt, Sterling