Niciun dinamovist convocat la nationala! Stoican: "E decizia selectionerului!" Toate reactiile dupa Dinamo 1-1 CSU Craiova

Dinamo CSU Craiova Flavius Stoican Sorin Cartu Superliga
Data publicarii: Duminica 05 Octombrie 2014, 23:34
Data actualizarii: Duminica 05 Octombrie 2014, 23:36

La 14 ani de la moartea lui Catalin Hildan, dinamovistii au pregatit o seara speciala in memoria 'Unicului Capitan'. Din pacate pentru ei, nu au obtinut si o victorie in memoria lui

Dinamo 1-1 CSU Craiova / Dinamo a ratat sansa de a urca pe podium in Liga 1, echipa lui Flavius Stoican suferind mult in prima repriza a meciului cu CSU. Startul bun din a doua repriza i-a ajutat insa sa salveze marcar un punct.

Dinamo a avut ocazia de a marca un gol superb la o foarfeca a lui Marius Alexe, Balgradean a reusit sa scoata insa de langa bara. Jucatorii lui Dinamo au considerat ca mingea a depasit linia portii.

Stoican: "CSU s-a aparat perfect"

"Stiam ca ne asteapta o partida grea, cu jucatori valorosi. Au fost doua reprize total diferite, am luat gol la inceput dintr-o faza fizica. A fost greu sa le desfacem apararea, defensiv au fost perfect. Daca in prima repriza nu au fost ocazii clare, in a 2-a nu au cedat, acesti baieti se zbat si asta e foarte important.

Tot ce am facut inainte de meci a fost pentru a-i motiva pe baieti. Orice punct e unul castigat, mergem cu incredere in continuare pentru ca e un campionat lung. Am incercat sa le oferim fanilor victoria, dar astazi am intalnit o echipa foarte bine organizata.

Este doar decizia selectionerului, in functie de are nevoie el pentru anumite posturi daca pot fi jucatori de la Dinamo convocati. Ramane ca baietii sa se pregateasca mai mult si sa joace mai bine pentru a fi convocati" a spus Flavius Stoican la Look TV.

"Nu cred ca meritam sa fiu convocat pentru ca nu am avut evolutii foarte bune. Am jucat si pe un post nou, cel de mijlocas central, dar sunt sigur ca daca pe viitor voi juca bine, selectionerul ma va chema" a spus Vali Lazar dupa meci.

Sorin Cartu: "Repriza a doua a fost modesta pentru noi!"

"Mi se pare ca rezultatul e echitabil, perioadele in care echipele au dominat s-au impartit. Meciul s-a jucat la ocazia lui Bawab, daca ar fi sutat pe jos rezolva meciul la 2-0. Am facut greseli, le-am facut multe cadouri. Nu am avut factorul de echilibru la mijloc, Bradan, a trebuit sa facem permutari in echipa. A doua repriza a fost modesta, cea mai slaba a noastra in aceasta perioada.

Simt si eu compasiune pentru tot ce a patit familia lui, pacat de el ca a fost un jucator si un om bun. Poate a fost un moment care i-a apasat, presiunea a fost mare si si-ar fi dorit sa castige si pentru asta. Noi ne dorim insa sa luam cat mai multe puncte la fiecare meci. Echipa asta e noua, formata in vara. Acuma vine o perioada de 2 saptamani in care am facut o pregatire speciala, un mini-cantonament" a declarat directorul tehnic al lui CSU, Sorin Cartu, la Look TV dupa partida.

"Cred ca este un rezultat echitabil. Eu am scos mingea aceea, nu am vazut reluarile. Eu cred ca n-a fost gol. De cand au venit Sorin Cartu si Emil Sandoi am reusit 10 puncte din 12 posibile" a spus Cristi Balgradean.