Fazele care au aruncat in aer meciul pentru primul loc. Oltenii acuza vehement arbitrajul si conduc cu 3-1 la capitolul momente controversate | FOTO

Steaua CSU Craiova Liga I Superliga
Data publicarii: Luni 03 Octombrie 2016, 08:22
Data actualizarii: Luni 03 Octombrie 2016, 08:41

Steaua ramane liderul Ligii I si pune chiar 6 puncte peste principala urmaritoare, CSU Craiova, dupa un meci incheiat cu scandal. Ros-albastrii au invins cu 2-1 pe National Arena, dar au beneficiat si de ajutorul lui Radu Petrescu.

Derby-ul Steaua - Craiova a fost stricat de brigada condusa de Radu Petrescu, partida incheiindu-se cu un scandal monstru si cu injuraturi adresate de cele doua parti.

Ramasi la 6 puncte in spatele Stelei, oltenii acuza 3 faze judecate impotriva lor, intre care un penalty acordat gratuit Stelei si unul neacordat lor.

Minutul 17 - Steaua inscrie prin De Amorim, oltenii acuza o pozitie de ofsaid la brazilian

De Amorim a reluat in plasa centrarea venita de pe dreapta, de la Gabi Tamas. Arbitrul a validat golul, dupa ce asistentul Grigoriu i-a dat credit fotbalistului aflat in ofensiva.

Faza este una destul de grea de judecat, insa pare ca Amorim este cu cativa centimetri in fata ultimului fundas, aflat intr-un duel cu un alt stelist.

Min 63 - Stelistul Man patrunde in careu si cere penalty la un duel cu Kelic

Kelic a pus o mana pe directia de alergare a lui Man, insa din reluarea dinamica a fazei se vede ca gestul acestuia a fost unul "moale", in timp ce stelistul a cazut mai teatral

Min 75 - Penalty acordat pentru Steaua la un hent facut in afara careului de Acka

Cea mai controversata faza a avut loc in minutul 75, atunci cand Steaua a obtinut penalty-ul din care a castigat partida.

Acka a atins mingea cu mana, insa a facut-o clar in afara careului. Chiar si asa, asistentul Ghinguleac a semnalizat ca faza s-a petrecut in interiorul careului oltean.

Min 86 - Oltenii cer penalty la un duel Rocha - Tamas

Minutul 86 a adus o noua faza controversata, in urma careia CSU Craiova putea egala scorul la 2.

Nuno Rocha a patruns in viteza pe langa Tamas, iar fundasul l-a agatat. Totusi, ca la faza patrunderii lui Dennis Man, gestul fundasului nu a parut sa aiba indeajuns de multa putere pentru a provoca o cadere.  Tamas a facut insa o imprudenta atunci cand a incercat sa-l agate din spate pe Rocha.

Capturi FOTO: Digisport