Ionuț Stoica
Data publicarii: Duminica 19 Mai 2024, 12:55
Data actualizarii: Duminica 19 Mai 2024, 12:55

Lecce - Atalanta s-a terminat 0-2, în etapa cu numărul 36 din Seria A.

Atalanta și-a asigurat participarea în sezonul viitor al UEFA Champions League, după o victorie în deplasare la Lecce, scor 2-0. Echipa din Bergamo a obținut al cincilea succes consecutiv în Serie A și și-a consolidat poziția în topul clasamentului.

Desfășurarea meciului

Gazdele au avut prima ocazie majoră prin Roberto Piccoli. Împrumutat de la Atalanta, Piccoli a ratat șansa de a înscrie împotriva echipei-mamă și nu a putut face față presiunii când a scăpat singur în careu.

• Champions League

Prima repriză a fost animată, dar a lipsit calitatea în ultima treime. Davide Zappacosta a fost aproape de a deschide scorul pentru oaspeți chiar înainte de pauză, dar șutul său de la marginea careului a șters exteriorul barei.

Lecce a crezut că a dat lovitura în prelungirile primei reprize, când Patrick Dorgu a scăpat spre poartă și l-a învins pe Juan Musso. Cu toate acestea, golul a fost anulat pentru offside, iar echipele au intrat la cabine la egalitate.

Schimbări inspirate pentru Atalanta

După pauză, Atalanta a făcut două schimbări care au avut un impact imediat. Charles De Ketelaere a marcat pentru 1-0 și a adus un suflu nou echipei sale. Apoi, Gianluca Scamacca a profitat de o eroare a portarului Falcone pentru a dubla avantajul, astfel a trecut victoria echipei sale pe tabelă.

Lecce, deja sigură de locul său în Serie A, a rămas pe poziția a 13-a, în timp ce Atalanta a urcat pe locul cinci, la doar un punct în spatele lui Juventus și Bologna, cu două meciuri rămase de disputat.

Perspectivele pentru sezonul viitor

Calificarea în Liga Campionilor este o realizare remarcabilă pentru Atalanta, care continuă să impresioneze în Serie A. Cu un lot puternic și un antrenor inspirat, echipa din Bergamo va căuta să facă o figură frumoasă și în competițiile europene.

Ultima apariție a italienilor în Liga Campionilor a fost în sezonul 2021/22, când nu reușeau să treacă de o grupă din care mai făceau parte și Villarreal, Young Boys Berna și Manchester United.