FANTASTIC! Romania, in finala Campionatului Mondial de Handbal Feminin U18! Finala e duminica impotriva Germaniei

Data publicarii: Vineri 01 August 2014, 19:37
Data actualizarii: Vineri 01 August 2014, 23:15

Junioarele Romaniei joaca duminica marea finala cu Germania, care a invins Danemarca in semifinale.

Echipa nationala de handbal feminin under 18 a Romaniei s-a calificat in finala Campionatului Mondial din Macedonia, dupa ce a invins, vineri, cu scorul de 28-25 (12-13), reprezentativa Muntenegrului, in semifinalele competitiei.

In finala de duminica, Romania va juca in compania Germaniei, care a trecut de Danemarca in cealalta semifinala.

La editia din 2012, medalia de aur a fost castigata de Danemarca, urmata pe podium de Rusia si Norvegia. Echipa Romaniei s-a clasat atunci pe locul patru, dupa ce a pierdut finala mica.

De 10 ani nu a mai ajuns o echipa romaneasca intr-o finala de Campiona Mondial, indiferent de sport sau de categoria de varsta. Ultima finala jucata a fost in 2005, cand nationala de senioare a Romaniei a pierdut finala Cupei Mondiale din Rusia.