Romania a ratat toate medaliile la individual-compus, la Campionatul Mondial de gimnastica

Ana Porgras Raluca Haidu Gimnastica
Data publicarii: Sambata 23 Octombrie 2010, 10:37
Data actualizarii: Sambata 23 Octombrie 2010, 10:37

Ana Porgras si Raluca Haidu s-au clasat, vineri, pe locurile 5, respectiv 9, in finala la individual-compus, la Campionatul Mondial de gimnastica de la Rotterdam.

Ana Porgras a acumulat 58.165 puncte, dupa o evolutie curajoasa, in conditiile in care a fost recuperata cu greu inaintea CM, dupa trei luni de pauza in acest an, din cauza unei accidentari. La randul sau, Raluca Haidu, debutanta intr-o finala de individual-compus, a obtinut 56.332 puncte.

Titlul mondial a fost castigat de rusoaica Aliya Mustafina, cu un total de 61.032 puncte. Pe podium au mai urcat Jiang Yuyuan (China, 59.998) si si Rebecca Bross (58.966).

Gimnastele din Romania au obtinut urmatoarele note in finala de vineri:
        Ana Porgras
        Sarituri - 13.966 (locul 12, dupa prima rotatie)
        Sarituri - 14.666 (9).

Raluca Haidu s-a calificat in premiera in finala la individual-compus, in timp ce Ana Porgras a evoluat pentru a doua oara, dupa ce la editia din 2009 s-a clasat pe locul 7.

Tot vineri, dar la masculin, Flavius Koczi s-a clasat pe locul 16, in finala la individual-compus, cu un total de 86.957 puncte, titlul mondial revenind japonezului Kohei Uchimura (92.331 puncte).

Sambata, incepand cu ora 14.00, in paralel, la CM de la Rotterdam se vor derula primele finale pe aparate, adica sarituri si paralele, la feminin, respectiv sol, cal cu manere si inele, la masculin. <BR>Diana Chelaru va reprezenta Romania la sarituri, Ana Porgras la paralele si Flavius Koczi, in finala de la sol.

Duminica, in ultima zi a CM din Olanda, Ana Porgras va evolua in finala la barna, Sandra Izbasa si Diana Chelaru, la sol, iar Flavius Koczi, in finala de la sarituri.