Umilinta pentru Portocala Mecanica! Portugalia 2-1 Olanda! S-a terminat! Portugalia e in sferturi si va juca in fata Cehiei! Ronaldo a fost SENZATIONAL!

Portugalia Euro 2012 Olanda Robin van Persie Ronaldo Euro 2012
Data publicarii: Duminica 17 Iunie 2012, 23:47
Data actualizarii: Duminica 17 Iunie 2012, 23:49

INTRA SI COMENTEAZA FAZELE MECIULUI!

Max scrie: "Ronaldo a jucat superb! nota 10 Nani, omul meciului pentru pasele de gol si toate fazele individuale! Pepe si Alves imperiali in defensiva"

Portugalia s-a calificat in sferturile de finala dupa un meci de infarct. Am avut 3 goluri, cateva executii fenomenale, o bara si interventii la limita ale portarilor.

Ronaldo se va duela in sferturi cu cehii, iar Germania s-a calificat si ea, urmand sa joace cu grecii, intr-un meci cu o mare miza politica.

Olanda merge acasa, dupa cel mai negru turneu final de multa vreme incoace, dupa ce au pierdut de 3 ori la rand, desi erau vicecampionii lumii!

Iata ordinea finala in grupa B:

1. Germania 9 pct

2. Portugalia 6 pct

3. Danemarca 3 pct

4. Olanda 0 pct

__________________________

FINAL DE MECI. E GATA! PORTUGALIA CU RONALDO IN MARE FORMA E IN SFERTURI LA EURO!

Min 90+2. Din nou POR-TU-GAL POR-TU-GAL!!!

Min 90+1. Pereira vede si el cartonasul |   |

Min 90. Ronaldo reduce stadionul la tacere. Da in bara, pentru un hat-trick care nu vrea sa intre!

Min 88. Van Persie rateaza una mare de tot! Da pe langa din 13 metri, singur, la 30 cm de fundasul advers. Nici portughezilor nu le vine sa creada

Min 87. <    > Iese Nani, intra Rolando. Schimbarea dureaza cam 50 de secunde :)

Min 85. Nani chiar vrea sa marcheze, acum direct pe poarta, central, dar tot nu intra - putin peste

Min 84. Cu 3 viteze in plus, portughezii fac spectacol! Nani incearca un lob, n-a intrat

Min 83. Mai misca si Olanda, Van der Vaart loveste bara, dar mingea nu vrea sa intre de la 18 metri

Min 81. Germania conduce din nou Danemarca. In acest moment e clar: Germania si Portugalia merg mai departe. Pentru olandezi mai trebuie 3 goluri. Se va juca Portugalia-Cehia si Germania-Grecia in sferturi

Min 75. GOOOOOOOL Ronaldoooo! Portughezul reuseste dubla dupa o pasa a lui Nani, iar CR7 se distreaza cu fundasii adversi. A depasit recordul lui Figo, are 33 de goluri la nationala!!!

Min 73. Nu stim sigur daca vreunul dintre jucatorii olandezi vrea sa se califice, la felul in care joaca

Min 72. Iese Meireles, intra Custódio la portughezi

Min 72. Lumea isi pune mainile in cap! Ronaldo intra in careul mare, pa stanga, paseaza la Nani, dar portarul scoate sen-za-tio-nal!

Min 68. Van Persie il loveste pe fundasul Pepe si vede | |

Min 67. Iese Willems, intra Afellay la olandezi

Min 66. Coentrao trage tare, Stekelenburg scoate in ultimul moment. Olanda tot in aparare. Corner

Min 64.  Iese Postiga, intra Oliveira la portughezi

Min 61. Ronaldo pune o pasa excelenta pentru Postiga, care marcheaza. Golul este anulat, era offside

Min 58. Soc si groaza pe banca Olandei: nimeni nu-si mai aminteste daca Huntelaar e pe teren :)

Min 54. Olanda pare ca reintra in meci de-a binelea! Doua cornere, doua suturi spre poarta!

Min 51. | |  pentru Willems, dupa un fault dur la mijlocul terenului, intra baietii cu targa

Min 49. Cine ar fi crezut? S-a enervat Robben si l-a impins pe fundasul advers. Arbitrul rade

Min 47. Ronaldo, iar! trage in blocaj, din 8 metri

Min 46. A inceput repriza a doua. Olanda intra mai tare in meci, semn ca au vorbit multe la vestiare. Fara schimbari in cele doua echipe

PAUZA Ronaldo pare concentrat, merge umar la umar cu Van der Vaart. Olandezul il priveste cu dispret

Min 45. Frumos meci, dar Olanda cand intra pe teren?

Min 42. S-a remarcat si Huntelaar, inexistent pana acum! A preluat o minge pe brate, buna miscarea de a-l scoate pe Aflellay din primul 11 :)

La aceste scoruri, germanii si portughezii sunt in sferturi! Danemarca si Portugalia au acelasi numar de puncte insa au meciul direct, 3-2 dupa golul lui Varela din min 87!

Min 39. Se cunoaste ca portughezii s-au speriat ca pot rata calificarea si ataca intr-una. Olandezii nu-si revin, nici chiar Robben, motorul echipei pana acum

Min 36. Nani cauta un fault care vine, asta dupa ce fundasul advers cade si se face de ras

Min 34. Ronaldo e de neoprit! Nu "se mai da jos" de pe "biciclete" :)

Min 30. POR-TU-GAL POR-TU-GAL se striga din tribune, iar Olanda e in corzi. Nu mai fac fata atacurilor, Nani rateaza tinta cu 1 metru!

Min 28. GOOOOOOL Ronaldooooo! Pleaca de la limita offsideului, servit excelent de Pereira, jucatorul lui Porto. In sfarsit inscrie si Ronaldo!

Min 27. Pepe tine cam toata apararea Portocalei Mecanice, e cel mai bun in fata lui Sneijder, din nou!

Min 25. Tot posesie pentru Olanda, la fel ca in primul sfert de ora. 1-1 intre Germania si Danemarca!

Min 23. Ronaldo trage bine, dar are ghinion... portarul e la post si respinge in fata. Fanii isi pun mainile in cap

Min 21. Olanda ataca, iar apararea lasa de dorit! Portugalia trece la conducerea jocului, dar mingea nu intra

Min 19. Podolski marcheaza pentru Germania!! Oare stie cineva si in stafful Portugaliei sau in cel al OIandei?

Min 17. Ratare imensa a lui Postiga!! A stat bine si a profitat de o pasa gresita a olandezilor, corner!

Min 16. Tot Ronaldo duce greul in atac si are un sut care sterge bara portii olandeze

Min 14. 75% posesie pentru Olanda in primul sfert de ora, portughezii ataca prin Ronaldo

La aceste scoruri, Germania si Danemarca sunt in sferturi, olandezii sunt doar pe 3 iar portughezii pe ultimul loc!

Min 12.  GOOOOOOOOL VAN DER VAART!!! Cu un sut in diagonala, de la 19 metri, fara sperante pentru portar. Robben a fost omul cu pasa!

Min 6. Ronaldo bate o libera direct in zid, insa mingea sare in corner, prima faza la poarta lui Stekelenburg

Min 5. Portughezii nu prea vad mingea, posesie prelungita pentru Robben & Co.

Min 4. Robben pasa buna, centrare in careu, dar Sneijder trage tare, pe langa, primul sut spre poarta

Min 4. Huntelaar ajunge tarziu la o centrare, prima actiune a Olandei

Min 2. Portugalia vrea sa se califice cu orice pret! Ronaldo face un pressing nebun, chiar in careul olandezilor

SENZATIE PE STADION, IMNURILE AU PROVOCAT O ERUPTIE DE BUCURIE! INCEPE!

_____________________________

Echipele:

Portugalia: Rui Patrício, Alves, Pepe, Coentrão, Pereira, Veloso, Moutinho, Meireles, Nani, Ronaldo, Postiga Rezerve: Eduardo, Beto, Costa, Rolando, Lopes, Custódio, Quaresma, Micael, Viana, Almeida, Oliveira, Varela.

Olanda: Stekelenburg, Van der Wiel, Mathijsen, Vlaar, Willems, N. De Jong, Sneijder, Robben, Van der Vaart, Huntelaar, Van Persie Rezerve: Vorm, Krul, Heitinga, Bouma, Boulahrouz, Van Bommel, Schaars, Strootman, Kuyt, L. De Jong, Narsingh, Afellay.

La olandezi sunt doua schimbari in echipa: a iesit "ginerele" Van Bommel, inlocuit de Van der Vaart, iar in atac joaca Huntelaar, in locul lui Afellay.

Portugalia si Olanda joaca un meci de care-pe-care. Grupa B are cele mai grele calcule pentru calificarea in sferturi, iar situatia sta cam asa:

Daca Germania castiga, iar Olanda bate si ea, atunci se face clasament in 3. Portugalia merge mai departe chiar si cu o infrangere, dar nu la mai mult de 1 gol.

Si olandezii pot merge mai departe, daca au noroc si de celelalte rezultate.

Oricum ar fi, si germanii pot merge acasa, daca pierd, iar Portugalia si Danemarca fac si ele 6 puncte.

La finalul serii, daca sunt doua echipe cu punctaj egal, se ia in considerare meciul direct, iar daca sunt trei in situatia asta, conteaza golaverajul, apoi cine are mai multe goluri (in caz de egalitate la golaveraj).