RUSINOS: Franta pleaca in genunchi de la Mondial! Franta 1-2 Africa de Sud! Vezi rezumatul

Franta Africa de Sud Cupa Mondiala Nicolas Anelka Thierry Henry CM 2010
SPORT.RO
Data publicarii: Marti 22 Iunie 2010, 18:37
Data actualizarii: Marti 22 Iunie 2010, 19:37

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Echipa lui Domenech paraseste in genunchi Mondialul din Africa de Sud. Cu un singur punct si cu un gol marcat (o performanta daca ne gandim la editia din 2002), Franta pleaca de la Campionat macinata de scandaluri si umilita pe rand de Uruguay, Mexic si Africa de Sud.

Mexic si Uruguay merg mai departe si asteapta sa isi afle in aceasta seara adversarele din optimi.

Franta: Lloris, Sagna, Gallas, Ribery, Gourcuff, Cisse, Gignac, Squillaci, A.Diarra, Diaby, Clichy

Africa de Sud: Josephs, Masilela, Moloena, Ngcongca, Sibaya, Tshabalala, Mphela, Pienaar, Parker, Khumalo, Khuboni

Carlos Alberto Parreira: "Am avut o multime de ocazii si sunt mandu de jucatorii mei. Au jucat foarte bine de la inceput si pana la sfarsit si nu am fost departe de a ne califica."

Raymond Domenech: "Nu exista explicatii, este o stare de spirit si, ca toata lumea, sunt dezamagit. In acest meci am revazut tot ce-mi doream, generozitate, suflet, dar a am primit o lovitura (n.r. - eliminarea lui Gourcuff), cand nu e sa fie, nu e....Am consumat mult prea multa energie zilele trecute. Nu este ora bilantului. Un cuvant francezilor? Le spun ca sunt trist, ca aceasta echipa are potential, ii doresc mult noroc succesorului meu. Am iubit aceasta echipa a Frantei. Ea nu a murit, va continua mereu. Are totul pentru a reusi."

Fazele meciului:

Mphela a fost declarat de FIFA omul meciului!
'89:
Tshabalala suteaza din 10 metri in blocajul lui Lloris
'82:
«» Govou intra in locul lui Diarra
'78:
«» Khuboni ii lasa locul lui Modise
'74:
Nomvethe intra in careu, dar isi prelungeste prea mult mingea si Lloris reuseste sa intervina
'71: 
Diaby vede cartonasul galben
'70: Goool Franta Ribery il serveste perfect pe Malouda, care inscrie cu poarta goala din 6 metri
'68:
«» Nomvethe este trimis in locul lui Parker
'62:
Mphela il depaseste pe Clichy si suteaza din unghi, in plasa laterala
'59:
Ribery patrunde in careu, dar suteaza dezamagitor dintr-o pozitie buna
'55:
«» Henry il inlocuieste pe Cisse
'55:
Cisse suteaza fara preluare de la marginea careului, putin peste tranversala lui Josephs
'54:
«»  Gaxa il inlocuieste pe Ngcongca 
'52:
Actiune spectaculoasa a sud-africanilor, Mphela primeste o pasa pe culoar si suteaza plasat din 10 metri, mingea loveste bara portii lui Lloris
'46:
«» Schimbare la francezi: Malouda intra in locul lui Gignac
PAUZA
'40:
Gallas este la un pas de gol, insa nu reuseste sa devieze mingea in poarta din 6 metri, dupa o centrare venita de la Ribery
'38:
Africanii mai inscriu o data prin Parker, insa tusierul ridicase fanionul pentru ofsaid
'37: Goool Africa de Sud Haos in defensiva Frantei; Diaby si Gignac resping gresit, mingea ajunge la Mphela, care inscrie din 3 metri
'34:
Tshabalala executa o lovitura libera de la 20 de metri, putin peste poarta lui Lloris
'26: 
Gourcuff sare la cap si il loveste cu cotul in figura pe Sibaya; arbitrul ii arata francezului cartonasul rosu
'25:
Mphela ridiculizeaza defensiva franceza, suteaza de la 16 metri, insa Lloris se opune
'20: Goool Africa de Sud Khumalo profita de o eroare a portarului Lloris si inscrie cu capul din 6 metri
'16:
Ribery castiga mingea la mijlocul terenului, pleaca pe contraatac, insa pasa pe culoar in gaseste pe Cisse in ofsaid
'13:
Gourcuff centreaza in fata portii, respinge defensiva sud-africana
'9:
Cisse suteaza periculos, portarul sud-african se remarca din nou
'3:
Gignac are prima ocazie a meciului, insa portarul Josephs respinge

INTRA ACUM PE SECTIUNEA WWW.SPORT.RO - CM 2010 SI VEZI TOATE GRUPELE SI PROGRAMUL MECIURILOR

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!