WTA Roma 2023 | Și-nfrângerile-au demonii lor! Ana Bogdan, meci pierdut agonizant cu a patra jucătoare a lumii

Ana Bogdan Caroline Garcia Tenis WTA Romania WTA 1000 Roma Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 11 Mai 2023, 22:45
Data actualizarii: Joi 11 Mai 2023, 22:54

Ana Bogdan a părăsit turneul WTA 1000 de la Roma, în turul secund.

Meci palpitant jucat între Caroline Garcia (4 WTA) și Ana Bogdan (59 WTA), în turul secund al competiției de calibru WTA 1000 din capitala Italiei

Sportiva din Sinaia a suferit o înfrângere exasperantă, la finalul a două ore și douăzeci și șapte de minute de joc, înclinându-se în fața franțuzoaicei deși a condus cu 5-3 în setul decisiv.

Ana Bogdan a condus cu 5-3 în setul decisiv al meciului cu franțuzoaica Garcia Caroline

Ana Bogdan a pierdut manșa întâi la patru, cedându-și serva de două ori, după care a recuperat deficitul de set și break suferit în startul manșei secunde. Bogdan s-a impus la trei, prin ajutorul a două break-uri adjudecate în setul secund.

Manșa finală a fost o luptă epuizantă, de anduranță, în care Ana Bogdan a condus cu 5-3, dar a eșuat în a închide meciul, la scorul de 5-4 al setului al treilea.

Camila Osorio, din Columbia este numele oponentei pe care Garcia o va întâlni în faza 16-imilor de finală, în timp ce Ana Bogdan va face deplasarea către Paris, unde va fi prezentă pe tabloul principal al turneului de la Roland Garros.