Irina Begu, eliminată de o jucătoare mai slab clasată, în turul secund al turneului de la Roma

Irina Begu Tenis WTA Romania WTA 1000 Roma Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 11 Mai 2023, 14:10
Data actualizarii: Joi 11 Mai 2023, 14:15

Cap de serie număr 31 în turneul WTA 1000 de la Roma, Irina Begu a sfârșit eliminată după primul meci jucat în ediția 2023.

Sportiva din București, clasată pe locul 27 al ierarhiei mondiale, a fost învinsă în minimum de seturi, scor 6-4, 7-5, de către chinezoaica Xinyu Wang, loc 75 mondial.

Irina Begu a ratat două mingi de set, la 5-4 în manșa secundă

Partida a durat o oră și cincizeci de minute, interval în care Irina Begu a condus o singură dată cu break avans, la scorul de 4-3 în setul secund.

Avantajul i-a fost anulat când sportiva din țara noastră a servit pentru câștigarea setului secund, la scorul de 5-4 la game-uri, când a ratat inclusiv două mingi de set.

„Prima rachetă” a României, Begu se duce la Paris pentru a-și apărea optimea de finală jucată în 2022

La a doua ocazie de a închide meciul, asiatica s-a impus cu acuratețe, calificându-se în faza șaisprezecimilor de finală, unde așteaptă învingătoarea meciului american dintre Taylor Townsend și Jessica Pegula.

Begu va părăsi Roma pentru destinația Paris, unde a atins faza ultimelor 16 jucătoare, în ediția anterioară a turneului de la Roland Garros.