FOTO ȘI VIDEO Ce meci nebun! Sub ochii lui Alexandru Țiriac, Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Dubai. Urcă pe locul 21 WTA

Sorana Cirstea Donna Vekic Tenis WTA Romania WTA Dubai Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 21 Februarie 2024, 15:45
Data actualizarii: Miercuri 21 Februarie 2024, 16:02

Sorana Cîrstea a eliminat-o pe croata Donna Vekic, în optimile de finală ale turneului WTA 1000 de la Dubai.

Victorie extraordinară pentru Sorana Cîrstea (33 de ani, 22 WTA), în faza ultimelor șaisprezece jucătoare a întrecerii de calibru WTA 1000 din Dubai

Sportiva din Târgoviște a întrecut-o Donna Vekic, din Croația, scor 3-6, 6-3, 7-5, la finalul a două ore și șaptesprezece minute de joc. Vekic a servit pentru meci la 5-4, dar Cîrstea a reușit break-ul în momentul critic al confruntării.

În turul anterior, Donna Vekic a reușit calificarea în detrimentul Arynei Sabalenka (2 WTA), jucătoare pe care a învins-o cu 6-0 în setul final.

Sorana Cîrstea își va egala cea mai bună clasare a carierei: locul 21 WTA

• În setul decisiv, Cîrstea a fost condusă cu 5-4, după ce a fost în avantaj, scor 3-0.

Câștigând acest meci, Sorana Cîrstea a profitat de șansa de a urca pe locul 21 WTA, care înseamnă, implicit, egalarea celei mai înalte clasări a carierei, în ierarhia mondială.

Pentru calificarea în faza ultimelor opt jucătoare, românca va primi un cec în valoare de $72,965. Cîrstea se va duela cu Marketa Vondrousova - câștigătoarea turneului de la Wimbledon - pentru a avansa în semifinalele competiției.

Sorana Cîrstea a întrecut-o pe Caroline Garcia în ierarhia mondială

40 de erori neforțate a comis Donna Vekic (31 WTA), jucătoarea care a plecat cu șansa a doua înaintea acestui meci, din prisma clasamentului mondial.

De partea apropiată, Sorana Cîrstea a jucat mai precis și a greșit neforțat doar de 27 de ori, reușind și cinci ași și ajungând la 31 de ași în primele trei meciuri disputate în Emirate.