NEWS ALERT Simona Halep s-a retras de la "Trofeul Clarins". De ce nu a mai putut continua

Simona Halep Sloane Stephens Trophee Clarins WTA Tenis
Ionuț Stoica
Data publicarii: Miercuri 15 Mai 2024, 18:53
Data actualizarii: Miercuri 15 Mai 2024, 19:18

Simona a jucat ultima oară pe zgură în data de 26 mai 2022. Atunci românca era învinsă de Qinwen Zheng, în turul doi la Roland Garros, scor 6-2, 2-6, 1-6.

Simona Halep, fostul număr 1 mondial, s-a confruntat cu probleme la genunchi în timpul meciului său împotriva americancei McCartney Kessler la Trofeul Clarins din Paris. Halep, care câștigase primul set, a fost nevoită să se retragă după un set și jumătate din cauza acestor probleme medicale.

După o oră și 26 de minute de joc, la scorul de 7-5, 2-3, Halep a luat decizia de a se retrage din competiție. Aceasta va primi 1.086 de euro și un punct în clasamentul WTA pentru prezența sa pe tabloul principal al turneului.

• Simona Halep

Aceasta a fost a doua apariție a Simonei Halep pe terenul de tenis după suspendarea redusă primită în scandalul de dopaj. Ultimul ei meci pe zgură a avut loc în mai 2022, la Roland Garros.

Pentru McCartney Kessler, victoria îi asigură un loc în optimile turneului, unde va juca împotriva învingătoarei dintre Emma Navaro și Lauren Davis.

știre inițială

Simona Halep - McCartney Kessler, 7-5, 2-3

Setul 2: 2-3: Meciul s-a terminat după retragerea Simonei Halep care a acuzat probleme la genunchi și nu a reușit să ducă la capăt primul meci jucat pe zgură.

Setul 1: 7-5: Simona Halep a fost la doar o minge distanță de un tie-break epuizant. Românca a reușit să întoarcă de la 0-40 și cu un break a reușit să își treacă în cont primul set.

UPDATE 16:25: Meciul Simonei Halep va începe după 17:00.

Simona Halep va reveni după doi ani de absență pe zgură. Românca va participa la "Trofeul Clarins", un turneu de 125 puncte WTA, ce se va disputa în Paris, Franța.

În "Orașul dragostei", Halep și-a trecut în cont două Roland Garros-uri. Primul la junioare, în anul 2008, când a învins-o pe românca Elena Bogdan, scor 6–4, 6–7, 6–2 și la senioare în anul 2018, unde a trecut în trei seturi de americanca Sloane Stephens, scor 3–6, 6–4, 6–1.

Este demn de precizat și faptul că Simona a pierdut alte două finale în capitala Franței. În 2014, în fața jucătoarei de origine rusă, Maria Sharapova, cu scorul de 6–4, 6–7, 6–4. În 2017, Halep a cedat în trei seturi în fața letonei Jelena Ostapenko, scor 4–6, 6–4, 6–3.

Simona Halep: "Este un loc foarte special pentru mine"

"Mă simt genial, este minunat să fiu în acest loc deosebit. Condițiile sunt excelente, este o plăcere să vin și să joc aici.

Aș vrea să mulțumesc directorului turneului pentru că mi-a oferit acest wild card. Este o oportunitate pentru mine să joc câteva meciuri și sper să pot arăta un tenis cât mai bun.

Am câștigat Roland Garros și la junioare și la senioare, este un loc foarte special pentru mine, Parisul este orașul meu favorit, așa că îl vizitez de fiecare dată când am timp, nu doar cu munca.

Este de fiecare dată un sentiment grozav să mă întorc și sper să pot juca un tenis bun, așa cum am făcut-o în trecut", a fost mesajul Simonei Halep, postat pe rețelele de socializare ale turneului din Franța.

Adversarele Simonei Halep

În cadrul "Trofeului Clarins", vor mai face parte și alte două românce: Ana Bogdan (63 WTA) și Jaqueline Adina Cristian (68 WTA).

Vor fi prezente si nume din Top 50 WTA, precum: Sloane Stephens, Emma Navarro, Katie Boulter, Clara Burel, Leylah Fernandez, Diane Perry, Katerina Siniakova și Yue Yuan.

În primul tur, Simona Halep o va înfrunta pe americanca McCartney Kessler, locul 123 WTA. Dacă va trece de Kessler, românca va evolua în turul doi împotriva  învingătoarei dintre favorita turneului, Emma Navarro, și o jucătoare venită din calificări.

Turneul se va defășura în perioada 13-19 mai și face parte din borna WTA 125. Meciurule se vor disputa pe zgura complexului "Lagardère Bois de Boulogne" și va fi dotat cu premii totale în valoare de 115.000 de euro.