Simona Halep, ELIMINATA IN SFERTURI la Adelaide de Aryna Sabalenka | Numar 3 WTA incepand de luni, Simona a castigat doar sase game-uri

Simona Halep WTA Adelaide 2020 Aryna Sabalenka Tenis WTA Tenis Aryna Sabalenka WTA Adelaide Simona Halep
Data publicarii: Joi 16 Ianuarie 2020, 05:45
Data actualizarii: Joi 16 Ianuarie 2020, 06:00

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului WTA de la Adelaide.

Dupa doua succese in 2018, Simona Halep a cedat pentru prima oara intr-un meci disputat cu Aryna Sabalenka. Numar 3 WTA incepand de luni, Simona a fost depasita de sportiva din Belarus, scor 4-6, 2-6, dupa numai o ora si zece minute de joc.

Setul 1 s-a jucat intr-un ritm alert, cu lovituri puternice de ambele parti, dar Aryna Sabalenka a facut diferenta prin eficienta returului, facand trei break-uri pe serviciul Simonei Halep, fata de cele doua reusite de romanca.

Victoria din optimi o propulseaza pe Simona Halep in top 3 WTA

In setul secund, forta loviturilor Arynei Sabalenka s-a demonstrat a fi prea mare pentru defensiva Simonei Halep, iar bielorusa a sprintat inspre victorie, desprinzandu-se la 5-0 dupa sapte game-uri castigate consecutiv. La 0-5, Simona a reusit sa lege ultimele jocuri in acest meci, dar nivelul de energie ramas nu i-a fost suficient pentru a perfecta o revenire de scor.

Aryna Sabalenka se califica in semifinalele turneului WTA de la Adelaide, acolo unde isi va masura abilitatile cu ucraineanca Dayana Yastremska, in vreme ce Simona Halep se gandeste deja la deplasarea cu destinatia Melbourne, orasul care gazduieste primul Grand Slam in 2020.