Publicul de la Monte Carlo nu iartă nimic: după Djokovic, și Medvedev a intrat în conflict cu fanii

ATP Masters 1000 Monte Carlo Daniil Medvedev Novak Djokovic Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 14 Aprilie 2023, 12:55
Data actualizarii: Vineri 14 Aprilie 2023, 13:04

Medvedev l-a bătut pe Zverev, scor 3-6, 7-5, 7-6 (7), după 3 ore și 8 minute de joc tulburate, pe alocuri, de câțiva spectatori-problemă.

Daniil Medvedev (27 de ani, 5 ATP) progresează pe zgură, deși a spus în repetate rânduri cât de mult urăște să joace pe suprafața care îi avantajează cel mai puțin stilul de joc agresiv.

Tenismenul din Federația Rusă a intrat în conflict cu publicul prezent în tribunele Court Rainier III, în timpul optimii de finală câștigate cu dificultate în detrimentul germanului cu origini rusești, Alexander Zverev, scor final 3-6, 7-5, 7-6 (7).

Medvedev a învins în ciuda spectatorilor problematici și a ajuns în sferturi, la Monte Carlo

Deranjat în timpul meciului de spectatorii gălăgioși, care nu și-au încetat strigătele nici în timpul schimburilor de migni, Daniil Medvedev i s-a plâns arbitrului de scaun, Carlos Bernardes.

„Dacă ei strigă, n-o să mai joc, o să aștept,” i-a spus Medvedev oficialului partidei, comentând ulterior întreaga situație la conferința de presă.

„Este ceva ce am trăit și eu astăzi, dar s-a întâmplat și în meciul lui Novak. Tocmai vorbeam cu arbitrul despre o urmă și unii au început să mă huiduie. M-am gândit: 'Bine, nu voi juca până nu tăceți, pentru că eu doar că vorbeam despre o urmă, nu era nimic de huiduit'.

După ce s-a întâmplat în finala Australian Open, dacă se întâmplă ceva care nu-mi place, anunț publicul că poate face ce vrea, ce are chef, dar nu o să joc până nu se oprește. Și arbitrul nu poate face nimic, pentru că atâta timp cât e ceva zgomot, e foarte clar că nu o să joc,” a spus Medvedev, în fața jurnaliștilor, notează Punto de Break.

Imaginea istorică cu fostul președinte: Hănescu dezvăluie ce i-a spus Traian Băsescu înainte de plecarea la Olimpicele din Beijing