VIDEO Iga Swiatek, de neoprit: a bifat a 31-a victorie consecutivă! Adversara i-a pus probleme liderului WTA. Ce a putut scrie pe cameră la final

Iga Swiatek Danka Kovinic WTA Tenis
Data publicarii: Sambata 28 Mai 2022, 15:27
Data actualizarii: Sambata 28 Mai 2022, 15:32

Iga Swiatek (20 ani, 1 WTA) s-a impus în minimum de seturi cu muntenegreanca Danka Kovinic (27 ani, 95 WTA), 6-3, 7-5.

Liderul WTA a avut nevoie de o oră și treizeci de minute pentru a se califica în optimile de finală la Roland Garros. Astfel, Iga Swiatek a ajuns la a 31-a victorie consecutivă. Spre deosebire de meciurile trecute, când s-a impus fără probleme, jucătoarea din Muntenegru i-a pus câteva probleme polonezei, care și-a adjudecat însă victoria în doar două seturi.

Kovinic a revenit de la 4-1 pentru Swiatek în al doilea set și a trecut la conducere, 5-4, însă liderul a întors rezultatul și a închis meciul. În optimi, poloneza se va duela cu câștigătoarea dintre Zheng, care a eliminat-o pe Simona Halep, și Cornet.

Iga Swiatek, mesaj pe cameră legat de finala UEFA Champions League

La finalul meciului, după interviul oferit, Iga a mers să se semneze pe cameră, așa cum obișnuiesc jucătorii care câștigă, însă de această dată a avut un „mesaj” inedit, legat de finala UEFA Champions League.

„Real Madrid or Liverpool???”, a scris Swiatek pe cameră.