HALEP - PLISKOVA 4-6, 3-6, Simona OUT de la Madrid! Meci modest pentru numarul 1 mondial

Data publicarii: Joi 10 Mai 2018, 15:26
Data actualizarii: Joi 10 Mai 2018, 20:52

Simona Halep a trecut ieri de Kristina Pliskova, insa n-a reusit s-o invinga si pe sora geamana a acesteia, Karollina. Halep iese din sferturi la Madrid.

Pentru Halep urmeaza prezenta la Roma, apoi Roland Garros.

LIVE UPDATE

SET 2:

3-6 SET SI MECI PLISKOVA. HALEP pierde la Madrid, turneu pe care l-a castigat in ultimii doi ani!
3-5
Pliskova continua sa fie sigura pe serviciul ei.
3-4
Halep serveste sigur si ia game-ul. Darren Cahill e din nou chemat de Simona.

2-4 Pliskova castiga din nou pe serviciul ei.
2-3. In sfarsit! Simona serveste bine si isi castiga punctul.
1-3.
Pliskova isi continua serviciul bun si mareste distanta.

1-2. BREAK facut de Pliskova! Simona face in continuare multe erori, iar cehoaica profita!
1-1.
Pliskova are moralul ridicat, serveste cu siguranta si nu ii da nicio sansa Simonei.
1-0.
Simona isi castiga serviciul si incepe bine setul secund.

SET 1:
4-6. SET PLISKOVA.
Cehoaica si-a castigat serviciul si a obtinut primul set! Simona pare dezarmata in aceste momente, in ciuda incurajarilor primite de la Cahill.

"Iti asumi riscuri inutile, iar ea profita. Ramai in schimburi cu ea, incerca sa castigi timp, alterneaza loviturile, variaza jocul", i-a spus Cahill Simonei. Pliskova serveste pentru set.

4-5. Simona salveaza doua mingi de set pe propriul serviciu si il cheama pe Darren Cahill.
3-5. Pliskova se impune fara probleme, Simona isi pierde precizia la retur.
3-4. BREAK PLISKOVA!
Probleme cu serviciul pentru Simona, iar Pliskova preia conducerea pentru prima data in acest meci!

3-3. Pliskova isi castiga serviciul, meciul ramane echilibrat.
3-2.
Simona revine in avantaj si un moment de descatusare in urma serviciului bun.
2-2.
Pliskova e mult mai atenta la serviciu si reuseste sa egaleze pe tabela.

2-1 Rebreak pentru Pliskova! Un punct in care Simona a facut si o dubla greseala.
2-0. BREAK SIMONA! Retur impecabil al Simonei, iar multimea aplauda in picioare!

1-0. Simona Halep serveste bine si castiga primul punct al meciului.

Incepe meciul de la Madrid dintre Simona Halep si Karolina Pliskova. Simona serveste.

"Este o adversara foarte puternica. Karolina a jucat foarte bine in acest turneu. Ma astept la un meci extrem de dificil si voi fi pregatita pentru el. Ma voi concentra asupra mea, asa cum fac la fiecare partida, si vom vedea ce va iesi", a spus Simona.

Pliskova a fost nemultumita de faptul ca a picat cu Halep in sferturi. Dorea o semifinala sau chiar o finala in fata liderului WTA. Ea s-a duelat pana acum cu Elena Vesnina, Vika Azarenka si Sloane Stephens

"Am avut parte de o tragere la sorti de tot rahatul! Am intalnit numai jucatoare pe care, in mod normal, le intalnesti in finala sau semifinale!

Iar acum vine si Simona Halep cireasa de pe tort! Trebuie sa fac cumva sa lupt, dar stiu ca ii place mult acest turneu. Trebuie sa incerc ceva diferit!", a spus Pliskova intr-o conferinta de presa.